75 rocznica zbrodni katyńskiej

katyń

„Jeszcze rosną drzewa, które to widziały,
Jeszcze ziemia pamięta kształt buta, smak krwi.”

         Każdy Polak powinien być świadomy swej tożsamości i znać historię swego państwa. Nie możemy zapominać o zasłużonych rodakach, których niestety nie ma już wśród nas, dlatego też  10  kwietnia obchodziliśmy 75. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz 5 rocznicę katastrofy smoleńskiej. Z tej okazji w naszej szkole odbył się apel poświęcony tej tematyce. Montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez uczniów kl. VI oraz wychowawcę – p. Justynę Wielgus był niezwykle wzruszającym wspomnieniem tamtych wydarzeń.

           Zbrodnia Katyńska to mord dokonany przez Sowietów na blisko 22 tysiącach obywatelach państwa polskiego, których – po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 r. – wzięto do niewoli lub aresztowano. Na podstawie tajnej decyzji Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) z dnia 5 marca 1940 r., zgładzono około 15 tysięcy jeńców przetrzymywanych wcześniej w obozach specjalnych NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz 7 tysięcy osób osadzonych w więzieniach zachodnich obwodów republiki Ukraińskiej i Białoruskiej, tj. terenach wschodnich Polski, włączonych w 1939 r. do Związku Sowieckiego. Wiadomość o odkryciu przez Niemców masowych grobów oficerów polskich obiegła świat 13 kwietnia 1943 r. wkrótce po tym prace w Katyniu rozpoczęły trzy pracujące oddzielnie komisje: międzynarodowa, polska i niemiecka. O tym wszystkim przypomnieli nam uczniowie klasy VI, prowadząc tę bardzo specyficzną lekcję historii.

           10 kwietnia obchodziliśmy również 5. rocznicę tragicznego wypadku samolotu z polską delegacją pod Smoleńskiem. Tego dnia zginęli Prezydent RP Lech Kaczyński z żoną Marią, Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i kilkadziesiąt najważniejszych osób w państwie: parlamentarzyści, duchowni, wojskowi, kombatanci. Uczniowie przypomnieli też wszystkim zebranym postać Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego – niezwykłego człowieka, którego życie było służbą  i wzorem do naśladowania dla dzieci i młodzieży w drodze do człowieczeństwa. Człowieka bez uprzedzeń i nienawiści, który może być wzorem dla współcześnie rządzących polityków. W 2009 w Katyniu Ryszard Kaczorowski mówił: „To była jedna z najstraszliwszych zbrodni w historii świata. W bestialski sposób, z zimną krwią wymordowano kwiat narodu polskiego, członków jego elity. Tych ludzi wyeliminowano, aby móc w przyszłości łatwiej zsowietyzować naszą Ojczyznę. O tym sowieckim ludobójstwie nie wolno nam nigdy zapomnieć”.

– Pamięć o ofiarach Zbrodni Katyńskiej jest dla nas zobowiązaniem, a kolejne pokolenia będą składały hołd katyńskim bohaterom, wyrażając wdzięczność  za wolną i suwerenną Polskę – mówił na zakończenie apelu –pan dyrektor Tomasz Gruszczyński.

Program artystyczny poruszył wszystkich uczniów i nauczycieli, z apelu wychodziliśmy pełni zadumy i refleksji…

10

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz