Dzień Bezpiecznego Internetu – 2015

bez

          W tym roku po raz kolejny uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2015.  Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest  z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.                    W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI w roku 2015 realizowane są pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”.

W ramach akcji DBI w naszej szkole prowadzone są zajęcia profilaktyczne, prowadzone przez nauczycieli p. Martę Czawrtosz-Mołas, p.Sylwię Skrzyniarz i p.Kamilę Siciarską,  które zostały podzielone na dwie części.

Dziś 06.02 odbyły się zajęcia teoretyczno – warsztatowe dla klas I-III. Uczniowie z klas IV-VI przygotowali dla najmłodszych uczniów apel i przedstawienie, którego nadrzędnym celem było zapoznanie uczestników z zasadami bezpiecznego poruszania się po Internecie.  Rozmawiali z najmłodszymi o zasadach bezpiecznego poruszania się w sieci. Oglądali kreskówki, w których głównymi bohaterami są Sieciaki, czyli Netka, Aipi, Kompel i Spociak oraz robot Netrobi. Dzieci miały okazję obserwować, jak wyposażone w specjalne zdolności Sieciaki  z pomocą Netrobiego rozprawiają się z internetowymi zagrożeniami. Najmłodsi dowiedzieli się także o istnieniu Sieciuchów: Śmieciucha, Kłamacza, Kradzieja i Bełkota.

Sieciuchy reprezentują różne rodzaje internetowego zła: Śmieciuch to spamer, Kłamacz jest sieciowym oszustem, Kradziej wykorzystuje Internet do uzyskiwania korzyści materialnych, a Bełkot wypisuje w Sieci bzdury.

Podczas zajęć  dzieci mogły poznać niektóre zagrożenia czyhające na nie w internecie i dowiedzieć się, jak ich unikać…

Zasady, które poznały dzieci to m.in:

  • Nie ufaj osobom poznanym w sieci.
  • Nie podawaj swoich danych osobowych.
  • Mów dorosłym, gdy coś Cię zaniepokoi.
  • Zabezpiecz swój komputer.

Najmłodsi dowiedzieli się również gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Wszyscy nauczyli się numeru 800 100 100 oraz adresu strony helpline.org.pl.

W warsztatowej części dzisiejszych zajęć uczniowie wspólnie mogli pograć w edukacyjne gry, mające na celu zapewnienie im bezpieczeństwa w sieci.

Swoją obecnością zaszczycili nas policjanci z Komisariatu w Chęcinach starszy posterunkowy Marzena Marszałek, młodszy aspirant Marek Głuch, którzy uwrażliwiali dzieci na czyhające na nich w Internecie niebezpieczeństwa.

Dzieci z wielką uwagą oglądały przygotowane przedstawienie i kreskówki…

miejmy nadzieję, że wezmą sobie do serca omawiane zasady.

Organizatorki apelu ogłosiły dla dzieci konkurs plastyczno-multimedialny pt.”Bądź bezpieczny w Internecie”, którego rozstrzygnięcie odbędzie się podczas drugiej części warsztatów – już za tydzień.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz