Co zasiejemy, to też zbierzemy…

wszyscy          Światowy Dzień Ziemi  2014 jest częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dla klimatu „Zmieniaj nawyki – nie klimat!”. Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. Obchody organizowane są od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię, a organizatorzy ze wszystkich krajów od wielu lat skupieni są w Earth Day Network, z siedzibą w Waszyngtonie. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku.

W Szkole Podstawowej w Bolechowicach  w ramach obchodów tego święta zorganizowano akcję sadzenia drzew i roślin ozdobnych, w której wzięli udział nasi uczniowie.

6 maja , w piękne, słoneczne przedpołudnie uczniowie klas IV-VI wraz z opiekunami udali się na plac przed szkołą, gdzie czekały już gotowe do posadzenia rośliny. Zanim dzieci rozpoczęły sadzenie roślin, nauczyciel przyrody, mgr Ewa Wcisło, przeprowadziła krótką pogadankę, podczas której wyjaśniła cel i znaczenie prowadzonej akcji oraz zademonstrowała prawidłowy sposób sadzenia drzew.

Cele jakie nam przyświecały to propagowanie właściwych nawyków, związanych z ochroną środowiska i uświadomienie doniosłej roli drzew, jako producentów tlenu i organizmów pochłaniających szkodliwy dwutlenek węgla.– sadząc drzewka tłumaczył pan dyrektor Tomasz Gruszczyński.

W akcji wziął udział również Pan Wójt Gminy Sitkówka – Nowiny, Stanisław Barycki, który naocznie mógł się przekonać, jak uczniowie radzą sobie w pracach ogrodowych, Udzielił dzieciom cennych wskazówek, a ponad to osobiście posadził kilka sadzonek. Udowodnił tym samym, że całkiem dobrze radzi sobie w ogrodzie.

Drzewkom zostaną nadane imiona, które wybiorą uczniowie. Drzewka w przyszłości oprócz funkcji estetycznych będą również służyć jako pomoc dydaktyczna dla uczniów podczas zajęć terenowych.

– Chcemy przez zabawę uczyć jak zmienia się klimat, jak można niwelować skutki jego zmian i jak przeciwdziałać globalnemu ociepleniu, dlatego mamy nadzieję, że drzewka będą zdrowo i szybko rosły i zostaną ozdobą oraz pamiątką na długie lata – podkreślał Pan Wójt , Stanisław Barycki.

Po kilku godzinach wytężonej pracy uczniowie w dobrych humorach powrócili do szkoły, gdzie wzięli udział w apelu podsumowującym akcję sadzenia drzew, w trakcie którego nauczyciel przyrody przybliżył uczniom hasło tegorocznych obchodów Dnia Ziemi- Zmieniaj nawyki, nie klimat. Pomogła w tym krótka prezentacja, dzięki której uczniowie dowiedzieli się jakie działania mogą podejmować indywidualnie, aby przeciwdziałać zmianom klimatu na Ziemi.

                Należy podkreślić, że sadzenie roślin ozdobnych na placu przed szkołą nie jest jedyną akcją proekologiczną podejmowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej w Bolechowicach w ramach obchodów Dnia Ziemi.

                Kolejnym proekologicznym działaniem uczniowie Szkoły Podstawowej w Bolechowicach mogli wykazać się już 20 maja 2014 roku. Wraz ze swoimi wychowawcami uczestniczyli w warsztatach terenowych w Nadleśnictwie Szewce.  Celem wyprawy było sadzenie lasu oraz  spotkanie z leśniczym, panem Mariuszem Wertką, który przybliżył uczniom wiele zagadnień i pojęć związanych pracą leśniczego i z lasem. Na przykładzie buka pokazywał dzieciom jak należy sadzić drzewa, jak przygotować sadzonkę, jak należy sadzić drzewko, żeby się dobrze przyjęło. Korzystając z pięknej, wiosennej pogody dzieci po kształcie liści, po owocach, szyszkach i nasionach rozpoznawały nazwy innych drzew występujących w lesie.

  Leśniczy prezentując zalety lasu, omawiał też zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego przebywania w takich miejscach oraz  zaproponował  uczniom pożyteczną pracę – zebranie zanieczyszczeń znajdujących się na jego obrzeżach lasu.

Tradycyjnie w akcji uczestniczyli także Pan Wójt Gminy Sitkówka – Nowiny, Stanisław Barycki  i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bolechowicach, Tomasz Gruszczyński, którzy osobiście sadząc  z dziećmi  drzewka swoją postawą udowodnili, że niezależnie od zajmowanego stanowiska i wykonywanej na co dzień pracy należy dbać o naszą matkę Ziemię i o otaczający nas klimat. Pokazali tym samym, iż nieobca jest im łopata i dobrze radzą sobie z kopaniem dołków pod nowe drzewa, bo jak obaj zgodnie twierdzą: „Co zasiejemy, to też zbierzemy…”

 Nagrodą za pracę na świeżym powietrzu było zorganizowane ognisko ze smacznymi kiełbaskami. Podczas wspólnego poczęstunku uczniowie zasypywali  pana leśniczego interesującymi ich problemami dotyczącymi życia zwierząt leśnych.

Po przyjemnie spędzonym czasie przy ognisku uczniowie z opiekunami w wyśmienitych nastrojach powrócili do szkoły.

Powyższa akacja sadzenia lasu to kolejne z działań uczniów Szkoły Podstawowej w Bolechowicach, pozostające w związku z obchodzonym w zeszłym miesiącu Dniem Ziemi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz