KATYŃ 1940 – SMOLEŃSK 2010 PAMIĘTAMY!

OBCHODY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W BOLECHOWICACH

katyn

Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
 
 
są aby świadczyć Bóg policzy
i ulituje się nad nimi
lecz jak zmartwychwstać mają ciałem
kiedy są lepką cząstką ziemi
 
przeleciał ptak przepływa obłok
upada liść kiełkuje ślaz
i cisza jest na wysokościach
i dymi mgłą katyński las
 
tylko guziki nieugięte
potężny głos zamilkłych chórów
tylko guziki nieugięte
guziki z płaszczy i mundurów
 
Zbigniew Herbert „Guziki”
 
 

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to polskie święto obchodzone co roku 13 kwietnia. Zostało uchwalone 14 listopada 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku, informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.

Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu tj. 13 kwietnia 1990 roku, kiedy to Michaił Gorbaczow przekazał gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku.
Pamiętajmy o tej tragedii naszego narodu, który został osłabiony w czasie II wojny światowej nie tylko przez Niemców, ale również przez Rosjan poprzez zagładę elity naszego państwa, co najmniej 22 tys. obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji .

Zginął kwiat polskiej inteligencji, zginęło tak wielu wartościowych ludzi. Pamiętamy o nich, jest to nasz moralny obowiązek i potrzeba naszych serc.

 W czwartek 10 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Bolechowicach  uczcili również  pamięć ofiar katastrofy lotniczej , do której doszło 4 lata temu w Smoleńsku.

Również w całej Polsce odbywały się uroczystości upamiętniające 96 ofiar katastrofy prezydenckiego tupolewa, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło w niej 96 osób: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii lotnictwa polskiego i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach Sił Powietrznych RP. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie.

Nie zapomnijmy o tych, którzy jadąc na obchody mordu katyńskiego pragnęli, aby o Katyniu usłyszał cały świat. I usłyszał. Uczcijmy ich pamięć oraz pamięć tam pomordowanych w kwietniu 1940 roku polskich oficerów, profesorów, księży, nauczycieli, policjantów, prawników  minutą ciszy – mówili uczniowie prowadzący apel pamięci.

 

 

b

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz