Niezwykły gość w Bolechowicach…

Order Uśmiechu jest unikalnym odznaczeniem na świecie. Przyznaje się go dorosłym, których działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości. Osoba nim odznaczona przyrzeka „być zawsze pogodnym i radość dzieciom przynosić”. Jego laureatami jest już blisko 1000 osób z całego świata.

Takim właśnie laureatem Orderu Uśmiechu jest pan aspirant sztabowy Tomasz Królak ze świętokrzyskiej drogówki i to właśnie jego 19.03.2014 roku gościła Szkoła Podstawowa w Bolechowicach.

Pan Tomasz Królak od 2006 roku jest tzw. profilaktykiem zajmującym się wychowaniem komunikacyjnym wśród najmłodszych uczestników w ruchu drogowym. Do tej pory kilkadziesiąt tysięcy dzieci brało udział w spotkaniach z asp. sztab. Królakiem, czyli z „Showmanem” jak nazywają go najmłodsi. To on na spotkania z dziećmi zawsze przygotowuje nowy autorski program. Śpiewa, tańczy, gra na gitarze. W ten sposób, bawiąc uczy maluchy bezpiecznych zachowań na drodze.

Przedszkolaki i uczniowie Szkoły Podstawowej w Bolechowicach kolejny już raz mieli okazję uczestniczyć w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez ich ulubionego pana policjanta. Tym razem na lekcji, której temat brzmiał: „Bądź widoczny i bezpieczny na drodze”,  obok dzieci w pierwszej ławie zasiedli: włodarz Gminy Sitkówka – Nowiny -Stanisław Barycki, Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Nowinach – Adam Głogowski i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bolechowicach –  Tomasz Gruszczyński.

Zajęcia były przeprowadzone w sposób bardzo profesjonalny. Nasi najmłodsi uczniowie zostali wprowadzeni po przejściu dla pieszych przez „Pana STOP”. Zatrzymali się na czerwonym świetle, po czym zajęli swoje miejsca. Wszystko to pod czujnym okiem pana policjanta. W trakcie spotkania  aspirant Tomasz Królak śpiewał, tańczył, opowiadał z życia wzięte historyjki, a tym samym uczył dzieci, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, a Pan Wójt  rozdał dzieciom przywiezione przez siebie opaski odblaskowe.

Nie obyło się również bez typowych dla lekcji części. Do odpowiedzi tym razem został wywołany włodarz Gminy, który musiał odpowiedzieć na pytanie pana policjanta: „Ile przejazdów kolejowych znajduje się w Gminie Sitkówka- Nowiny? Dając wszystkim dobry przykład pan Stanisław Barycki pięknie odpowiedział na zadane pytanie i otrzymał „piątkę” z odpowiedzi. Również dzieci miały okazję wykazać się swoją wiedzą na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, świetnie odpowiadały na zadawane im pytania, z łatwością przedstawiały znaczenie znaków drogowych. Ponadto uczyły się przestrzegania zasad ruchu drogowego z Filipem – bohaterem filmu o bezpieczeństwie i nauczyły się piosenki o ruchu drogowym śpiewanej przez pana policjanta. – Trzeba się rozglądać zanim się przejdzie przez jezdnię, trzeba też uważać na znaki drogowe.- wykrzykiwały przedszkolaki.

Na zakończenie pan policjant w dowód podziękowań otrzymał od dzieci piękną laurkę, a grupa 3-latków wraz z wychowawczynią panią Ewą Krzysztofek zaśpiewała specjalnie dla swojego gościa piękną piosenkę o wiośnie.

Panu policjantowi tak spodobało się w naszej szkole, że po części oficjalnej, udał się jeszcze do najmłodszej grupy 3-latków, gdzie bawiąc się resorkami, klockami lego i torami wyścigowymi raz jeszcze przedstawił dzieciom zasady prawidłowego zachowania się na przejściach dla pieszych i podstawowe zasady ruchu drogowego. Przedszkolaki nie chciały wypuścić od siebie swojego gościa. Pan policjant obiecał, że wkrótce znów się spotkamy.

– Takie spotkania odbywają się w szkole od lat i przynoszą bardzo dobre efekty. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w pogadankach, zadając wiele pytań. Wykazują się znajomością podstawowych znaków drogowych, znają pięć podstawowych zasad przechodzenia przez jezdnię oraz znają wszystkie numery alarmowe.- mówi Dyrektor Gruszczyński.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż sposób prowadzenia zajęć dostosowany był do wieku uczniów, a bardzo ciekawa forma i zawarte w niej elementy humorystyczne sprawiły, że spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze, a dzieci z uwagą i pełnym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach.

– Jest to ważne dla Policji, aby dzieci już od najmłodszych lat, czy to będzie przedszkole, czy pierwszaki, wpajały sobie zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. To duża ilość wypadków drogowych wymusiła na nas i na nauczycielach, by jednak uczyć dzieci tych podstawowych zasad, by przypominać im te zasady, podstawowe pojęcia oraz zagrożenia w ruchu drogowym, które mogą czyhać na te najmłodsze dzieci – mówił aspirant sztabowy Tomasz Królak.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz