Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych

W tym roku po raz pierwszy uroczyście obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W ramach uczczenia święta odbyło się szereg konkursów i imprez. Celem tej akcji było wyeksponowanie roli biblioteki jako szczególnego miejsca w szkole, zwrócenie uwagi w niekonwencjonalny, atrakcyjny sposób na jej ogromną rolę w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Przybliżenie uczniom biblioteki i jej zbiorów. To okazja, aby zainteresować uczniów, nauczycieli działaniami biblioteki, aby podzielić się swymi pomysłami, a także problemami.

Ponieważ w październiku oczy całej szkoły zwrócone były na świętującą bibliotekę, w tym czasie pojawiły się liczne dekoracje, zarówno przed wejściem, jak i wewnątrz, które informowały czytelników o tym święcie.
Wszystkie klasy otrzymały zaproszenia informujące o różnych imprezach i uroczystościach, które były zaplanowane w bibliotece z okazji tego święta.

W tym czasie szczególnie częstymi gośćmi byli uczniowie z klas młodszych. Podczas zajęć w bibliotece mieli okazję przypomnieć sobie układ i rozmieszczenie zbiorów, zasady poszanowania książek, regulaminy obowiązujące w naszej wypożyczalni, mogli dowiedzieć się o uroczystościach i konkursach bibliotecznych.
W naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów na czytelników. Uroczystość wzbogaciła część artystyczna  przygotowana przez uczniów z klasy IV i V, którzy wcielili się w rolę bohaterów bajek. Starszaki wprowadziły ciepły klimat spotkania, witając pierwszaków rymowankami, a także śpiewając dzieciom wesołe piosenki. Celem apelu było zachęcenie najmłodszych czytelników do korzystania z biblioteki, która ma  im się kojarzyć z miejscem ważnym i ciekawym w szkole, które często będą odwiedzać. Dużą niespodziankę sprawiła uczniom wizyta p. Jagody Michta i p. Malwiny Bieleckiej – mamy naszych przedszkolaków przeczytały bajki w języku angielskim. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały tekstów i chętnie odpowiadały na zadawane pytania, oczywiście po angielsku.

Październik obfitował także w konkursy plastyczne. Wprawdzie konkursy to biblioteczna codzienność, ale te miały szczególny charakter. Mogli w nich brać udział wszyscy uczniowie.
Najstarsze klasy miały możliwość spróbowania swoich zdolności projektując zakładkę do książki.
A oto wyniki:

I miejsce – Joanna Ludwicka
II miejsce – Marta Kraińska

Klasy młodsze rywalizowały ze sobą w konkursie plastycznym „Ulubiony bohater bajki”.

Komisja  miała duże problemy z wyborem tych najbardziej pomysłowych. W związku z tym, że poziom prac był bardzo wysoki, postanowiłyśmy ufundować kilka nagród:

I miejsce – Aleksandra Woś
II miejsce – Weronika Jarząb
III miejsce – Maksymilian Furtak
Wyróżnienia – Natalia Gruszka, Piotr Zwierzchowski, Sylwia Lasota, Daria Sołtys, Grzegorz Arendt, Kacper Litwin

Laureatom konkursów serdecznie gratulujemy.

18 października uczniowie klasy II i III wybrały się na wycieczkę do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. Dzieci pod okiem bibliotekarza zwiedzały pomieszczenia biblioteki, zostały zapoznane ze sposobami udostępniania zbiorów, uczestniczyły w lekcji bibliotecznej. Pobyt w tak dużej bibliotece bardzo się dzieciom podobał i z niecierpliwością czekają na powtórną wizytę.

Dzięki obchodom tego międzynarodowego święta uczniowie mieli okazję lepiej poznać bibliotekę szkolną, a nauczyciel bibliotekarz swoich czytelników. Przyjemna świąteczna atmosfera ułatwia bowiem życzliwe kontakty, pomaga tworzyć wizerunek biblioteki jako miejsca przyjaznego, gościnnego, interesującego i ważnego.

Na pewno wszyscy zgodzą się, że przecież biblioteka to jedno z najciekawszych i najważniejszych miejsc w szkole.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz