Dbamy o tradycje i wartości patriotyczne

Z okazji zbliżającego się święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę i na znak naszej obywatelskiej wspólnoty aktywnie włączyliśmy się w akcję „kotylion”. W dniu 30.10.2013r. reprezentacja uczniów SP w Bolechowicach wraz z Dyrektorem Tomaszem Gruszczyńskim i panią Anną Koprowską udała się do Wodociągów kieleckich oraz Starostwa Powiatowego w Kielcach.

Dzieci dokonały prezentacji i pokazu techniki wykonania kotylionów w barwach narodowych. Do wspólnej pracy zaprosili pana prezesa Wodociągów kieleckich Henryka Milcarza oraz Starostę kieleckiego Zdzisława Wrzałkę.
We wtorek 5 listopada uczniowie przygotowali biało – czerwone kotyliony w towarzystwie Wójta gminy Sitkówka – Nowiny. „Możemy świętować niepodległość wspólnie przeżywanymi chwilami. Przygotowując je wspólnie – w szkołach, domach, w gronie rodziny – mamy okazję być razem” mówił Stanisław Barycki.
W prace włączyli się również członkowie zespołu ludowego Bolechowiczanie.

Uczniowie chętnie i z dużym zaangażowaniem wykonywali kotyliony pokazując, że patriotyzm to nie tylko umiłowanie Ojczyzny, ale też znajomość symboli narodowych i szacunek do nich oraz radosne przeżywanie świąt związanych z historią kraju.

Ważne i piękne symbole, upamiętniające ofiarę polskiego narodu w walce o wolność i demokrację będą wyjątkowym dopełnieniem tegorocznej, podniosłej uroczystości, która odbędzie się 12 listopada w Szkole Podstawowej w Bolechowicach.

Podczas składanych wizyt dzieci miały okazję zobaczyć sale konferencyjne i inne pomieszczenia biurowe. Dużą atrakcją była obecność uczniów w gabinecie pana prezesa Wodociągów, gdzie każdy mógł przez chwilę posiedzieć w fotelu gospodarza pozując do zdjęcia i wczuwając się w rolę. Pan prezes zachęcał do dalszych twórczych i tak radosnych inicjatyw. Motywował uczniów do nauki, zapewniając, że warto. Niektórym tak bardzo to się spodobało, że zadeklarowali chęć objęcia tego stanowiska w przyszłości.

Za godną do naśladowania postawę pielęgnowania polskiej tradycji dziękował również naszym uczniom Starosta kielecki.

„Niech do zniczy i wieńców składanych pod pomnikami symbolizujących szacunek za nas poległych dołączy biało – czerwony kotylion.”

Wpięte w klapy płaszczy i kurtek zarówno dzieci jak i ich rodziców kotyliony będą doskonałym znakiem radości z wielkiego sukcesu naszych przodków podsumował Dyrektor SP w Bolechowicach.
Uwieńczeniem wszystkich spotkań były wspólne pamiątkowe zdjęcia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz