„Narodowe czytanie” – Poczytajmy wspólnie Fredrę!

9 września 2013 roku w związku z „Narodowym Czytaniem” zainicjowanym rok temu przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Szkole Podstawowej w Bolechowicach odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry. To 220- ta rocznica urodzin hrabiego przesądziła o tym, iż bohaterem drugiego już „Narodowego Czytania” stał się właśnie on. Celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa nie tylko wśród dzieci, ale i dorosłych, jak również zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Dlatego też nasza szkoła przyłączając się do tego jakże ważnego dla nas – Polaków przedsięwzięcia, zorganizowała uroczysty apel z udziałem przedszkolaków, uczniów i wszystkich pracowników naszej placówki, w czasie którego czytane i recytowane były dzieła wybitnego polskiego komediopisarza. I tak dzieci miały okazję wysłuchać „Bajki o osiołku” i utworu pt. „Koguty” w oryginalnej interpretacji pani Anny Koprowskiej dzielnie wspomaganej przez uczniów uczęszczających na zajęcia świetlicowe. Teatrzyk kukiełkowy przygotowany przez „świetliczków” rozbawił wszystkich do łez. Bohaterowie wierszy Fredry: Koguty, Osiołek i Indyk uczyli nas jak nie należy postępować. Jako kolejne zaprezentowały się dzieci z oddziału przedszkolnego. Spośród wielu czytanych utworów największy aplauz wzbudziło wykonanie „Pawła i Gawła” ( grupa 5-cio i 6-ciolatków) oraz „Małpy w kąpieli” ( grupa 4-latków), które zilustrowane zostały przez nich mistrzowską inscenizacją. Obserwowaliśmy jak uśmiechniętymi twarzami przedszkolaki wykrzykiwały: „Wolnoć Tomku w swoim domku”.

Cała akcja poprzedzona była trwającymi 3 dni warsztatami, podczas których przedszkolaki i uczniowie zapoznali się z postacią i twórczością pisarza, tworzyli piękne kukiełki bohaterów bajek hrabiego Fredry, wzięli udział w dwóch konkursach plastycznym i plastyczno –graficznym, wykazując się znajomością korzystania z narzędzi programu Paint. Uczniowie mieli za zadanie wykonać ilustrację do wybranej bajki wybitnego polskiego komediopisarza. Pan Dyrektor Tomasz Gruszczyński hojnie nagrodził wszystkich uczestników konkursu, zachęcając tym samym do wspólnego rodzinnego czytania, nawiązując także do akcji „ Cała Polska czyta dzieciom”. Widząc jak wiele radości dają dzieciom tego typu akcje już teraz zapowiadam udział szkoły w „Narodowym Czytaniu” za rok. Tym razem czas spotkać się z twórczością Henryka Sienkiewicza” – podkreślił pan dyrektor. Uczniowie otrzymali m.in. worki na kapcie, czapki z logo szkoły i przybory szkolne.

„Narodowe czytanie” z pewnością wpłynęło na popularyzację czytelnictwa dzieł Aleksandra Fredry, jak również na wzmocnienie poczucia narodowej wspólnoty.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz