Narodowe Święto Niepodegłości

Narodowe Święto Niepodległości

„Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, 
aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi –
a niepodległość jest dobrem nie tylko cennym,
ale i bardzo kosztownym” – Józef Piłsudski

Narodowe Święto Niepodległości, a więc polskie święto obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, to dzień szczególny. Wspominamy wtedy tych, którzy walczyli o odzyskanie wolności Ojczyzny nie tylko podczas I wojny światowej, lecz również w czasie narodowych powstań i innych zrywów wolnościowych.

 

Tę ważną datę – 98 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę w naszej szkole uczczono podczas uroczystego apelu, który odbył się w czwartek 10 listopada 2016 roku, na sali gimnastycznej Zespołu Placówek Oświatowych w Bolechowicach.

Uroczystość została przygotowana przez uczniów klas IV –VI pod kierunkiem p. Justyny Wielgus p. Magdaleny Misztal. Nad dekoracjami i rekwizytami czuwały panie: Anna Koprowska, Bogna Kuźmuk, Agnieszka Porzucek, Iwona Wajnberger – Korban i Justyna Wielgus. Swój wkład w tę jakże ważną uroczystość miał też przedszkolak z grupy „Pszczółki”, 4-letni Adaś Wielgus, który z właściwą chwili powagą odśpiewał” Mazurka Dąbrowskiego.

Na apelu przypomniano ważne wydarzenia historyczne, recytowano wiersze patriotyczne.  Pieśni wyśpiewane przez chór szkolny DelSol i słowa wierszy przypomniały wszystkim trudną drogę Polski do niepodległości, przywołały pamięć minionych dni i dumę z odzyskanej wolności. Wszyscy uczestnicy apelu mogli przyłączyć się do wspólnego śpiewania utworów, które towarzyszyły naszym przodkom w drodze ku wolności. I tak w naszej szkole rozbrzmiały pieśni takie jak: „Rota”, „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Idzie żołnierz”, „Ułani, ułani”.

Przygotowany montaż słowno – muzyczny pt. „Droga Polaków do Niepodległości” wywarł na uczniach duże wrażenie.

Na zakończenie Pani Dyrektor Urszula Wierzbicka podziękowała uczniom za piękny spektakl, ale przede wszystkim podziękowała walczącym za to, że dziś możemy żyć    w wolnym i pięknym kraju.

Spotkanie było bez wątpienia nie tylko uczczeniem tego ważnego święta narodowego, ale też skłoniło niejednego z nas do refleksji na temat naszej historii..

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz