* Spotkanie z autorką książek Renatą Piątkowską

Renata Piątkowska 30_resizeDnia 02.06.2016 r. odbyło się wyjątkowe spotkanie z popularną autorką książek dla dzieci, laureatką Orderu Uśmiechu – Renatą Piątkowską oraz towarzyszącą jej lektorką Malwiną Kożurno. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy I oraz przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego. Po krótkim wprowadzeniu p. Renata Piątkowska przedstawiła swoją twórczość. Pisarka ukończyła studia socjologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Obecnie mieszka w Bielsku-Białej. Uwielbia pisać dla dzieci, a inspiracje czerpie z codziennych sytuacji, z którymi zmagają się najmłodsi. Swoją przygodę z literaturą zaczęła już od najmłodszych lat. Jest autorką takich książek jak: „Dziadek na huśtawce”, „Paluszki”, „Piegowate opowiadania”, „Z przysłowiami za pan brat”. Jej książki były wielokrotnie nagradzane. Autorka jest laureatką wielu prestiżowych nagród m. in. Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Nie ma nudnych dni” oraz „Wieloryb” (książka roku 2011). Nagrody w Konkursie im. Astrid Lindgren za książkę „Na wszystko jest sposób” oraz Nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz za całokształt twórczości,  przyznawanej przez miesięcznik „Bliżej Przedszkola” w celu odkrywania osób, dzieł i inicjatyw, wspierających wszechstronny rozwój dziecka oraz jego spontaniczną i twórczą aktywność. Wiele tytułów p. Renaty Piątkowskiej znajduje się na Złotej Liście Fundacji ABC XXI patronującej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Pisarka przypomniała młodym czytelnikom jak ważne jest czytanie książek, podkreślając ich znaczenie w rozwoju wyobraźni, wzbogacaniu słownictwa i osobowości, a także uczeniu empatii oraz wskazywaniu na konsekwencję różnych wyborów i sytuacji. Literatura przecież, podpowiada nam, jak można radzić sobie z codziennymi problemami.
Na potwierdzenie tych słów p. Malwina przeczytała uczestnikom  fragment opowiadania „Daleko jeszcze ?”, pochodzący z książki Renaty Piątkowskiej „To się nie mieści w głowie”. Takie (i o wiele gorsze) pomysły rodzą się każdego dnia w dziecięcych głowach.
Nie wierzycie? No to przeczytajcie.

Autorka opowiadała również o innych, swoich książkach: „Mruk” oraz „Paluszki, czyli o dziesięciu takich, co się nigdy nie nudzą”, z której dowiadujemy się, jak wiele niezwykłych zdarzeń spotyka pewnego przedszkolaka każdego dnia. Pisarka w zabawny sposób ujęła ten temat, ukazując burzliwe przygody dziesięciu paluszków Marcinka, które ciekawe świata, są w ciągłym ruchu. Jedno jest pewne – nigdy się nie nudzą, bo życie jest przecież takie fascynujące!

Pisarka opowiedziała dzieciom, również o książkach, których bohaterami są zwierzęta: konie, psy i koty. Autorka uwrażliwiała na uczucia zwierząt, ich potrzeby i ogromną przyjaźń jaką nas obdarzają. Dzieciom szczególnie spodobała się historia pewnej dzielnej kocicy ratującej swoje potomstwo przed niebezpieczeństwem.

Spotkanie dostarczyło dużo radości ze znajomości przeczytanych i omawianych książek, zaś małych czytelników, którzy jeszcze nie znają utworów autorki, na pewno zachęciło do ich przeczytania. Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w dyskusji, zadając autorce pytania oraz opowiadając o własnych, czytelniczych gustach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Oddział Przedszkolny. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz