WARSZTATY EDUKACYJNE „BEZPIECZNA WODA”

    Bezpieczna woda 35 Zbliża się okres, w którym ulubionym sposobem na spędzanie wolnego czasu jest wypoczynek nad wodą. To bardzo przyjemna forma rekreacji, jednak nie można zapomnieć, że woda to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim żywioł. Żywioł ten co roku pochłania wiele ofiar śmiertelnych. Pamiętając o tym, każdego roku dzieci i młodzież zaznajamiani są z zasadami bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

     Dlatego w dniach 11 – 14 kwietnia Targi Kielce i Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zorganizowały dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych warsztaty edukacyjne „Bezpieczna woda”. Nie mogło zabraknąć w nich uczniów klas IV-VI  Szkoły Podstawowej w Bolechowicach, którzy 12 kwietnia 2016r wraz z opiekunami udali się do Centrum Kongresowego przy Targach Kielce, aby odbyć szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy oraz bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

     W części teoretycznej warsztatów ratownicy ze świętokrzyskiego WOPR przedstawili, jakie niebezpieczeństwa czyhają nad wodą i jak mogą skończyć się nieprzemyślane zachowania. Ponadto nauczyli dzieci i młodzież, jak sobie radzić w momencie zagrożenia życia.

    Oprócz części teoretycznej organizatorzy przygotowali dla uczestników część artystyczną. Młodzi ludzie mieli okazję spotkać się m.in.z zawodnikami drużyn VIVE Tauron Kielce, Effector  Kielce. Najwięcej emocji wśród uczniów wzbudził w tej części występ sportowca światowej klasy, Krystiana Herby, który we wspaniałym stylu prezentował akrobacje na specjalnym wyczynowym rowerze. Tradycyjnie odbyło się też losowanie między uczestnikami warsztatów piłek z autografami sportowców.

    Jednak głównym i najważniejszym punktem warsztatów „Bezpieczna woda”  były praktyczne zajęcia w małych grupach. W trakcie ich trwania ratownicy przypomnieli uczniom zasady resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zapoznali z podstawowym sprzętem do ratowania życia. Nasi uczniowie mieli możliwość dotknąć osobiście masek oddechowych, rurek do tracheotomii i innego sprzętu ratownika. Tradycyjnie prowadzili też sztuczne oddychanie na fantomach, uczyli się zabezpieczać poszkodowanego na noszach.

      Tego typu warsztaty nie są nowością dla uczniów SP Bolechowice, którzy co roku uczestniczą  w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy. Mimo to  projekt   „Bezpieczna woda”  został entuzjastycznie odebrany przez uczniów naszej szkoły. Mamy nadzieję, że dzięki tego typu akcjom za kilka lat, kiedy staną się dorośli, będą bardziej świadomi, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

Bezpieczna woda 112

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz