Świąteczne pieczenie pierników

DSC_0051_resize

„Na jednej gałązce
Piernikowe ludki,
A na innej siedzą
Małe krasnoludki.

Pajacyk, kogucik
maleńkie serduszka,
chrupiące ciasteczka
pachnące jabłuszka.

Wkoło tańczą dzieci,
kolędy śpiewają,
na choince świecidełka
radośnie wieszają.”

         We wszystkich domach i rodzinach trwają przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Także w Oddziale Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Bolechowicach dzieci przygotowują się do Świąt – poznając tradycje z nimi związane. Jedną z nich jest pieczenie pierników.
Święta bez pierniczków to Święta stracone:) Kierując się tym przesłaniem grupa 5-, 6-latków uczestniczyła w lekcji otwartej i upiekła wyjątkowe pierniki.
Przed przerwą święteczną dzieci wraz z panem Sebastianem Nowaczkiewiczem – wójtem Gminy Sitkówka – Nowiny, panią Zofią Duchniak – przewodniczącą Rady Gminy, dyrektorem Szkoły Podstawowej w Bolechowicach panem Tomaszem Gruszczyńskim, rodzicami: Gabrielą Kasperek i Agnieszką Janus oraz opiekunem grupy panią Sylwią Górską spotkali się na wspólne pieczenie świątecznych pierniczków.
Czyż to nie wspaniale, w przedszkolu zabawić się w prawdziwego cukiernika, piekarza. Wspólne wałkowanie ciasta a następnie wykrawanie różnych kształtów dzięki niezliczonej ilości foremek to dopiero była zabawa. Gdy tylko pierwsze wypieki zostały wyciągnięte z piekarnika to po przedszkolu zaczął się unosić wspaniały zapach pieczonych pierniczków.
Grupa „Biedronki” wraz z gośćmi, swoją panią dekorowały pierniczki różnokolorowymi lukrami i barwnymi posypkami. Oczywiście trudno się było oprzeć kolorowym cukiereczkom i słodkiemu lukrowi i nie skosztować choćby odrobinki.
Pieczenie pierniczków to dla dzieci olbrzymia frajda. Podczas zajęć przedszkolaki mogły nie tylko rozwijać swoje kulinarne umiejętności oraz dobrze się bawić, ale i poczuć magiczną atmosferę świąt.- mówiła Przewodnicząca Rady Gminy, pani Zofia DuchniakTo ogromna radość i satysfakcja dla dzieci móc samodzielnie wykroić z ciasta pierniczki, ułożyć je na blasze, a po upieczeniu je polukrować. Jeszcze przyjemniej jest skosztować własnoręcznie wykonanych pachnących, pierniczków.- mówił po zajęciach Pan Wójt, Sebastian Nowaczkiewicz.
– Każdy dzień przybliża nas do najbardziej magicznych i wyczekiwanych świąt w ciągu roku. Podczas takich zajęć otwartych przedszkolaki poznają tradycje zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Cieszą się bardzo, gdy na zajęcia otwarte przychodzą rodzice i wspólnie przygotowują świąteczne wypieki – pierniczki. – podkreślał dyrektor szkoły, pan Tomasz Gruszczyński.
Przygotowanie pierniczków bardzo się dzieciom podobało, a w przedszkolu unosił się wspaniały aromat, który wprawiał wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój. Kolejna porcja wypieków za rok…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Oddział Przedszkolny, Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz