W dniu 23 czerwca 2015 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się konferencja podsumowująca realizację działań regionalnych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 – 2013 w województwie świętokrzyskim oraz wprowadzająca program PROW na lata 2014 – 2020.
Uroczystości towarzyszyły prezentacje przygotowane przez Świętokrzyskie Lokalne Grupy Działania. Na stoiskach można było znaleźć publikacje licznych wydawnictw: foldery, ulotki i gadżety przygotowane przez poszczególne LGD.
Wspomagając promocję naszego regionu w części artystycznej pięknie zaprezentował się nasz Dziecięcy Zespół Ludowy „Promyki” działający przy Szkole Podstawowej w Bolechowicach, w składance „Suita Tańców regionu świętokrzyskiego”
Dzieci z zespołu Promyki zaprezentowały się w strojach ludowych, zakupionych w ramach:
Realizacji operacji w ramach „Programu Rozwoju Obszarów wiejskich na lata 2007-2013 i wdrażania lokalnych strategii rozwoju (małe projekty) Lokalna Grupa Działania „Perły Czarnej Nidy” pt „ Ochronić tradycję – zakup strojów ludowych dla Dziecięcego Zespołu Ludowego „Promyki” i stworzenie kącika pamięci strojów regionu świętokrzyskiego”,
Dziecięcy Zespół Ludowy „Promyki” działa przy Szkole Podstawowej w Bolechowicach gmina Sitkówka – Nowiny od 2010 roku. Inicjatorem jego powstania jest dyrektor szkoły pan Tomasz Gruszczyński. Zespół powstał w celu zaszczepienia miłości wśród dzieci i młodzieży do kultury i tradycji regionu świętokrzyskiego, a także poznania historii i obrzędów swojej małej ojczyzny. Choreografem zespołu jest pan Andrzej Piotrowski- choreograf tańca WDK Kielce.
Zespół obecnie liczy 24 dzieci w wieku od 6 do 13 lat.
Dzieci występują na terenie nie tylko Gminy Sitkówka-Nowiny, ale również poza nią. Zespół zajął miedzy innymi po raz drugi III miejsce w Dziecięcej Estradzie Folkloru w WDK w Kielcach, występował w Parku Etnograficznym w Tokarni, jak również uczestniczy w różnego rodzaju festynach i warsztatach kulinarnych z Zespołem Ludowo -Śpiewaczym „Bolechowiczanie”, oraz wspólnie wyjeżdża na występy integracyjne do Domu Pomocy Społecznej do Zgórska i Kielc.
Działalność zespołu korzystnie wpływa na integrację środowiska i propagowanie ruchu folklorystycznego dzieci i młodzieży.
Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce Szewczyk z LGD „Perły Czarnej Nidy” za wsparcie oraz Panu Andrzejowi Piotrowskiemu choreografowi za przygotowanie dzieci do tak ważnego występu podsumowującego realizację działań regionalnych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 – 2013 w województwie świętokrzyskim.