Warsztaty wielkanocne

palma

            Z okazji zbliżającej się Niedzieli Palmowej, dnia 26.03.2015r. w grupie 5-6-latków zawitali zaproszeni goście – panie z Zespołu Śpiewaczego „Bolechowiczanie”. Dzieci w praktyczny sposób odczuły przygotowania do mających wkrótce nastąpić Świąt Wielkanocnych.            Na warsztatach pod czujnym okiem pań z Zespołu, pana dyrektora Tomasza Gruszczyńskiego oraz pań Anety Gruszczyńskiej i Sylwii Górskiej przedszkolaki wykonały palmy wielkanocne.  Wykonanie ich rozpoczęło przygotowania do najważniejszego święta w Kościele Chrześcijańskim – Wielkanocy.

Warsztaty poprzedzone były krótkim wstępem w wykonaniu naszych gości. Panie z Zespołu opowiadały o tradycjach robienia palm na Niedzielę Palmową, jako pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.

Zadanie okazało się bardzo proste. Najważniejszy był pomysł i dobre chęci. Każdy przedszkolak wykonał palmę z kwiatami z bibuły, przyozdobił ją przyniesionymi baziami, trawami, bukszpanem i gałązkami tui. W trakcie warsztatów dzieci wraz z paniami z zespołu ludowo – obrzędowego „Bolechowiczanie”, bawiły się także w popularne zabawy: „Moja Ulijanko”, „Jawor, Jawor”, „Mam chusteczkę haftowaną”.

To już tradycja, że w naszej szkole tuż przed świętami organizowane są warsztaty mające na celu kultywowanie polskich tradycji ludowych i świątecznych. Dzieci przedszkolne w poprzednich latach ubierały i dekorowały już Wielkanocne „mega – jajo”, które trafiło m.in. do Prezesa Wodociągów Kieleckich – pana Henryka Milcarza i do Domu Pomocy Społecznej w Zgórsku.- mówił pan dyrektor Tomasz Gruszczyński.

 Na zakończenie spotkania „Biedronki” wystąpiły z krótkim programem artystycznym dotyczącym wiosny oraz Świąt. Śpiewały piosenki oraz wręczyły paniom „Bolechowiczankom” upominek – Wielkanocne jajko.

Zajęcia były bardzo interesujące. Starsi pomagali młodszym. Wszyscy uczestnicy a więc: dzieci, panie z Zespołu, pan dyrektor Tomasz Gruszczyński, panie Aneta Gruszczyńska i Sylwia Górska byli zadowoleni. W przedszkolu panowała pełna integracja. W miłym gronie i wesołej atmosferze udało się wykonać piękne palmy wielkanocne, które to dzieci poświęcą w kościele już w najbliższa niedzielę.

Dziękujemy paniom za przekazanie cennych uwag dotyczących sztuki robienia palm. Dziękujemy też wszystkim uczestnikom spotkania za serdeczną, miłą atmosferę, która wprowadziła nas w przedświąteczny nastrój.

To niezwykłe spotkanie na długo pozostanie w pamięci zarówno przedszkolaków, jak i paniom z zespołu „Bolechowiczanie”.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Oddział Przedszkolny. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz