W magicznym świecie wierszy Jana Brzechwy

Brzechwa

Przez odpowiednią literaturę dla dzieci kształtuje się smak przyszłego czytelnika, któremu toruje się drogę do wielkiej poezji, do literatury klasycznej… 

Jan Brzechwa

     „Zoo i inne wiersze Jana Brzechwy”, to tytuł konkursu recytatorskiego na szczeblu powiatowym, jaki odbył się dnia 11 lutego 2015 r. w Szkole Podstawowej w Bolechowicach. Przeznaczony był on dla uczniów I i II etapu edukacyjnego. Główne cele konkursu to:

  • popularyzowanie twórczości Jana Brzechwy,
  • rozwijanie wrażliwości na piękno poezji polskiej,
  • odkrywanie i rozwijanie uzdolnień artystycznych wśród uczniów szkół podstawowych,
  • odkrywanie aktorskich talentów,
  • rozwijanie zdolności recytatorskich,
  • prezentacja umiejętności uczniów,
  • uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze,
  • rozwijanie zdolności plastycznych.

Warunkiem uczestnictwa było wyrecytowanie przez uczniów 2 krótszych wierszy z cyklu „Zoo” i jednego dłuższego- dowolnie wybranego. Każdy z uczestników musiał zaprezentować, oprócz znajomości wierszy, własnoręcznie wykonane rysunki prezentowanych przez siebie zwierząt. Do konkursu zgłosiły się 3 szkoły: Szkoła Podstawowa nr 15 w Kielcach, Szkoła Podstawowa z Obic i organizator- Szkoła Podstawowa w Bolechowicach – jedyna szkoła z Gminy Sitkówka – Nowiny, której nieobce są wiersze Jana Brzechwy. Konkurs rozpoczął Pan Dyrektor- Tomasz Gruszczyński, witając wszystkich i życząc Im powodzenia.

Jan Brzechwa nazywany jest przez autorów czarodziejem słowa i poetą dziecięcej radości. Jego popularność wśród kilku już pokoleń czytelników jest niezwykła. Nie tylko dzieci, ale również ich rodzice i dziadkowie wiedzą, że ”nad rzeczką, opodal krzaczka  mieszkała Kaczka Dziwaczka”- mówił Pan Dyrektor.

Następnie uczniowie naszej szkoły: Joanna Bukowska, Justyna Nosek i Piotr Zwierzchowski wcielili się w rolę narratorów i przeczytali kilka wierszy Brzechwy. W części konkursowej niektórzy z uczestników zaprezentowali nie tylko wspaniałe rysunki, ale również stosowny strój wraz z rekwizytami. I tak mieliśmy okazję zobaczyć m.in. „Pomidora”, „Samochwałę” czy piękną, zieloną „Żabkę”. Dynamicznie zmieniała się też dekoracja. Rysunki dzieci były sukcesywnie przypinane do sztalugi. Komisja konkursowa oceniała małych artystów w następujących kategoriach:

– dobór tekstu literackiego i jego pamięciowe opanowanie,

– interpretacja tekstu,

– intonacja, tempo i siła głosu,

– ogólny wyraz artystyczny,

– estetyka wykonania rysunku

             Jury miało nie lada orzech do zgryzienia, aby wyłonić zwycięzców, o czym świadczą aż 4 pierwsze miejsca.

Szkoła Podstawowa nr 15 z Kielc zdeklasowała konkurencję, bowiem lista zwycięzców przedstawia się następująco:

I miejsce: Wojciech Sieja– Szkoła Podstawowa nr 15 w Kielcach

I miejsce: Klara Kopacz– Szkoła Podstawowa nr 15 w Kielcach

I miejsce: Olga Arabasz – Szkoła Podstawowa nr 15 w Kielcach

I miejsce: Katarzyna Kozłowska – Szkoła Podstawowa w Obicach

II miejsce: Natalia Koźbiał- Szkoła Podstawowa w Obicach

III miejsce: Hanna Sobczyk- Szkoła Podstawowa w Bolechowicach

Dyplom za udział  i wyróżnienie w konkursie otrzymała również uczennica kl. VI  Szkoły Podstawowej w Bolechowicach- Magdalena Wcisło, która zaprezentowała wiersze pt. „Siedmiomilowe buty, „Tygrys” i „Papuga”.

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami oraz cennymi upominkami, w postaci puzzli, książek i przyborów szkolnych.

Poza konkursem wystąpili tez nasi najmłodsi uczniowie- przedszkolaczki, które pięknie, z pamięci wyrecytowały wiersz pt. „Tydzień”. Konkurs odbył się w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Organizatorzy od samego początku dbali o przyjazną atmosferę, która towarzyszyła dzieciom oraz zaproszonym gościom.

Dziękujemy wszystkim gościom oraz dzieciom za przyjęcie zaproszenia do naszej szkoły.

Ciekawostka:

Pan Jan Brzechwa, tak naprawdę nazywał się Jan Lesman. Urodził się w 1900 roku w małej miejscowości .Uczył się bardzo dobrze, bardzo lubił czytać, szczególnie zaś lubił razem z ojcem czytać wiersze. Miał bardzo ładny charakter pisma, więc rodzina zaczęła sobie z niego żartować mówiąc, że powinien zostać pisarzem. Był psotny i dokuczliwy, tak jak większość chłopców w tym wieku, bardzo często ciągnął swoją siostrę za warkocze.
Swój pierwszy wiersz napisał, kiedy był jeszcze mały. Był to wiersz właśnie o siostrze. Siostra zapłaciła mu wtedy 50 kopiejek za to, żeby nikomu tego wiersza nie pokazywał. Było to pierwsze honorarium, za które Janek kupił sobie 10 ciastek i pióro do pisania nowych wierszy.
Pierwszy Jego wiersz ukazał się w druku w pewnej gazecie, gdy miał 15 lat, ale nie był to wcale wiersz dla dzieci.
Gdy skończył szkołę średnią zaczął studiować prawo. Mając 24 lata pracował już jako adwokat. Jeden ze znanych wtedy poetów, któremu Janek dał do przeczytania swoje wiersze ocenił je bardzo krytycznie. Radził je spalić i zacząć pisać od nowa. Za jego poradą Jan Leśman podpisywać zaczął swoje utwory jako Brzechwa i już do końca życia został Brzechwą.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz