RAZEM KU NIEPODLEGŁEJ

dzien-niepodleglosci1

RAZEM KU NIEPODLEGŁEJ” – Obchody 96-tej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

„Bo wolność – to nie cel, lecz szansa, by Spełnić najpiękniejsze sny, marzenia.”

                                                                                                                            Marek Grechuta

 W środę, 12 listopada w naszej szkole obchodziliśmy 96 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Tradycyjnie nasz apel rozpoczął się od odśpiewania Hymnu Państwowego. Potem głos zabrał Pan Dyrektor, mgr Tomasz Gruszczyński. Powitał on przybyłych na uroczystość gości: Wójta Gminy Sitkówka – Nowiny, Stanisława Baryckiego, Wicewójta , Krzysztofa Ryma,  Dyrektora Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli, Adama Głogowskiego i pułkownika Mirosława Smerdzyńskiego. Następnie odbył się spektakl słowno- muzyczny w wykonaniu uczniów klas IV -VI uczęszczających na zajęcia koła teatralnego i na chór szkolny. Montaż przygotowały panie Justyna Wielgus i Magdalena Misztal . Uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii Polski, które przyczyniły się do odzyskania wolności. Nie zabrakło zwyczajowo śpiewanych przy tej okazji pieśni patriotycznych takich jak „Rota”, „ Szara piechota”. Pojawiła się również współczesna piosenka poetycka podejmująca kwestię patriotyzmu: „Miejcie nadzieję” z repertuaru Jacka Wójcickiego. W przedstawieniu wziął także udział  pan dyrektor Tomasz Gruszczyński – akompaniując na żywo chórowi szkolnemu „Del Sol” w piosence „ Kalina Malina, bo jak sam mówi: – W słowach i nutach  pieśni patriotycznych zaklęta jest opowieść o Ojczyźnie. O sile pieśni pamiętali nasi przodkowie. Polska pieśń patriotyczna zawsze dodawała sił otuchy i nadziei. Śpiewając ożywiamy pamięć naszych bohaterów. W przedstawieniu zostały symbolicznie odegrane: scena III rozbioru, w której trzej zaborcy rozdzieli brutalnie ziemie polskie między siebie, scena wielkiej emigracji i matki żegnającej syna, czy scena strajku dzieci we Wrześni. Aby podkreślić podniosłość obchodów, uczniowie mieli przypięte biało-czerwone kotyliony, które samodzielnie wykonali. Słowo, obraz i muzyka wywołały ogromne wzruszenie wśród oglądających. Całości dopełniła piękna dekoracja wykonana przez panie Annę KoprowskąMartę Czwartosz – Mołas i Justynę Wielgus.

Na zakończenie nasi uczniowie mieli okazję wykazać się swoją wiedzą historyczną i świetnie odpowiadali na pytania przygotowane i zadawane przez panią Justynę Wielgus. Wszystkich biorących udział w quizie nagrodzili nasi goście, którzy swoją obecnością uświetnili obchody tej jakże pięknej rocznicy.
W obecnych czasach uczmy się patriotyzmu na co dzień. Niech jego właściwe rozumienie towarzyszy nam jak najczęściej – zmieniajmy własne otoczenie, region – zmieniajmy Polskę na lepsze.- mówił pan Wójt tuż po zakończeniu przedstawienia.

Była to lekcja patriotyzmu dla młodego pokolenia. Patriotyzmu, który będzie nadal budowany, nie tylko w Dniu Niepodległości.- tak swoją opinię, po zakończeniu uroczystości, wyraził pan pułkownik Mirosław Smerdzyński.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz