Nie taki robal straszny jak go malują

owady007

      Znajomość owadów w naszym społeczeństwie jest skromna. Mało jest książek i czasopism dotyczących tych zwierząt, a przecież owady towarzyszą nam we wszystkich środowiskach, w różnych życiowych sytuacjach. W Polsce znanych jest około 26000 gatunków owadów każdy występuje w milionach egzemplarzy, niektóre nawet w miliardach. Występują one powszechnie w powietrzu, glebie, wodzie, na roślinach i w powiązaniu z innymi zwierzętami. Żyją one na kuli ziemskiej ponad 350 milionów lat, podczas gdy człowiek zaledwie 1- 2 milionów lat.
Owady odgrywają w życiu człowieka bardzo ważną rolę: są naszymi sprzymierzeńcami i wrogami. Jedne owady lubimy, chronimy, nawet importujemy z odległych krain, a wieloma się brzydzimy, zwalczamy je. Są bezpośrednią lub pośrednią przyczyną strat powodowanych w czasie produkcji i przechowywania żywności, w niektórych działach przemysłu. Zjadają uprawiane przez nas rośliny i produkty spożywcze, zanieczyszczają je, zagrzewają, infekują mikroorganizmami. Niepokoją nas swoją obecnością, drażnią nas, żądlą, wysysają krew, są wektorami groźnych chorób nas samych i naszych zwierząt domowych. Bywały pośrednią przyczyną wielu przegranych i wygranych wojen.
Obserwując życie owadów jesteśmy często zafascynowani wspaniałymi ewolucyjnymi przystosowaniami : zapobiegliwością, pracowitością, czystością, dobrą organizacją w ich społeczeństwach, bardzo dobrym przystosowaniem się do środowiska, niekiedy do bardzo niekorzystnych warunków.

                Tego wszystkiego uczniowie Szkoły Podstawowej w Bolechowicach mogli dowiedzieć się  02.10.2014 r. dzięki prelekcji pana Łukasza Ludwisiaka, który w bardzo ciekawy i przystępny sposób opowiadał nam o życiu owadów. Dzieci miło zaskoczyły naszego gościa swoim przygotowaniem i znajomością tematu w dziedzinie życia owadów. Za to zostały nagrodzone przez pana Łukasza wieloma upominkami. Jeden z uczniów w nagrodę za aktywny udział w wykładzie mógł przymierzyć prawdziwy strój pszczelarza.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz