Mikołajkowa niespodzianka dla nauczycieli…

         

Mikołajki czyli dzień Świętego Mikołaja obchodzimy 6 grudnia na cześć świętego biskupa Mikołaja z Miry. Święty Mikołaj to postać starszego mężczyzny z brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i bajek w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny. Obecność Świętego Mikołaja zapowiada więc nadejście świąt Bożego Narodzenia. W tym dniu Święty Mikołaj  przynosi dzieciom prezenty. Zazwyczaj są to drobne upominki, słodycze lub małe zabawki. Osoby dorosłe również obdarowują swoich bliskich. W nocy z 5 grudnia na 6 grudnia podkłada się prezenty pod poduszkę, w buciku lub umieszcza się je w dużej skarpecie. Istnieje wiele różnych legend związanych z tym zwyczajem. Jedna z nich mówi, że 6 grudnia wczesnym rankiem, kiedy jeszcze wszystkie dzieci śpią, Święty Mikołaj zagląda przez szybkę do domu. Gdy zobaczy wyczyszczone buty, zostawia upominek dla domowników.

         Niezwykle uzdolnieni uczniowie naszej szkoły zawsze chętni do pracy postanowili w tym roku pobawić się w Świętego Mikołaja…. Dlatego też klasa V wspólnie z wychowawcą mgr Katarzyną Ściana przygotowali mikołajkową niespodziankę dla Dyrekcji oraz wszystkich nauczycieli. Uczniowie własnoręcznie  wykonali przepiękne aniołki z masy solnej. Następnie zabrali aniołki do domu, pięknie pomalowali, ozdobili kokardkami i zapakowali w świąteczne torebeczki. W piątek 6 grudnia wszystkich nauczycieli bardzo zaskoczyli, wręczając im mikołajkowe upominki.

         To jednak jeszcze nie koniec niespodzianek. Uczniowie nadal będą robić aniołki z masy solnej, pięknie je ozdobią, a po Jasełkach, które odbędą się 19 grudnia w naszej szkole, będą dostępne na charytatywnym kiermaszu bożonarodzeniowym i każdy za symboliczną złotówkę będzie mógł je zakupić. Dochód ze sprzedaży charytatywnej będzie przeznaczony na zakup szczepionek dla chorych dzieci. Wszystkich serdecznie zapraszamy!!!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz