JASEŁKA 2013

link do filmu Żywa szopka przy Szkole Podstawowej w Bolechowicachnag      Dnia 19 grudnia 2013 roku w naszej szkole odbyły się jasełka – widowisko bożonarodzeniowe o średniowiecznych korzeniach, upamiętniające narodziny Chrystusa. Za przygotowanie tej uroczystości odpowiedzialne były panie Justyna Wielgus, Magdalena Misztal, Monika Osuch, Kinga Kupis i Ewa Krzysztofek. Młodzi zapaleńcy sztuki aktorskiej, pielęgnując tradycje związane ze świętem Bożego Narodzenia, po raz kolejny zrealizowali swoje aktorskie talenty, wystawiając spektakl pt. „Dzisiaj w Betlejem…”

          Jak co roku temu przedsięwzięciu towarzyszyła ciężka i niekiedy mozolna praca, ale jak zwykle aplauz publiczności wymazał z pamięci uczestników te niemiłe wspomnienia. Uczniowie poświęcili wiele czasu na próby i przygotowania w swoim czasie wolnym, tym bardziej, że poza nauką tekstu, dzieci uczyły się też śpiewać i tańczyć, by w pełni oddać radość z narodzenia Pana. Po raz kolejny sala gimnastyczna naszej szkoły pękała w szwach i oczywiście zabrakło miejsc siedzących. Obecni byli znamienici goście: Gospodarz Gminy Sitkówka –Nowiny, pan Stanisław Barycki z małżonką, zastępca Wójta, pan Krzysztof Rym, Prezes Wodociągi Kielce, pan Henryk Milcarz, Starosta Kielecki, pan Zdzisław Wrzałka, Przewodniczący Rady Gminy, pan Sebastian Nowaczkiewicz, przedstawiciele Rady Gminy, zastępca Komendanta Wojewódzkiej Komendy Uzupełnień w Busku – Zdroju, major Mirosław Smerdzyński, Dyrektor Samorządowego Zakładu Opieki Zdrowotnej, pan Marcin Bekier, Dyrektor Schroniska Młodzieżowego Adam Głogowski, Dyrektor SP Kowala Małgorzata Markiewicz, Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Nowinach  Alina Banasik, Dyrektor SP Nowiny Joanna Wojcieszyńska, Dyrektor GOK pan Jacek Kania, zarząd OSP Wola Murowana, Komendant Policji w Chęcinach –aspirant Michał Lipiec, Zarząd OSP Wola Murowana oraz zespół obrzędowo – ludowy Bolechowiczanie.

W tegorocznych jasełkach wzięło udział ponad 60 osób. Były to w większości dzieci z oddziałów przedszkolnych. Wystąpili też uczniowie z klas I-III, które zaśpiewały pastorałkę pt. „Stary Abraham”, a także szkolny zespół muzyczny w kolędzie „Cicha noc”. Świętą rodzinę na scenę wprowadził zespół Bolechowiczanie wraz dziecięcym zespołem ludowym „Promyki”, którzy w takt kolędy „ Bóg się rodzi” przepięknie zatańczyli Poloneza. Maryja wjechała na kucu szetlandzkim prowadzonym przez Świętego Józefa. W pierwotnej wersji naszego scenariusza miał wystąpić osiołek „Lola”, który jak na niego przystało wykazał się cechami prawdziwego osła i z wielkim uporem nie chciał przekroczyć progu naszej szkoły, za to godnie prezentował się w żywej szopce przygotowanej specjalnie na okoliczność jasełek na placu przed szkołą. Było to naprawdę wyjątkowe widowisko na w wysokim poziomie, z piękną scenografią i efektami specjalnymi godnymi desek niejednego teatru. Widzowie mogli być świadkami, m.in.. zlotu czarownic na Łysej Górze, gry świateł imitujących grozę piekła i czaru betlejemskiej nocy, a nieba leciał śnieg w postaci baniek mydlanych. Należy też wspomnieć o strojach wszystkich aktorów, które na widzach robiły ogromne wrażenie. Był Święty Józef, Maryja, Aniołowie, Trzej Królowie, Pasterze i Dzieci. Aktorzy wiernie odtworzyli swoje role. Prawdziwa szopka ze słomianym dachem, wraz z rozjaśnionym niebem, dodała spektaklowi prawdziwego uroku. Przedstawienie uświetnione było pokazem karate kiokuszin w wykonaniu przedszkolaków z grupy sportowej, którzy przyszli bronić Maleńkiego przed złymi mocami, a także śpiewem kolęd w wykonaniu szkolnego chóru. Wszystko to pomogło nam – choć na chwilę- przenieść się do tak odległych czasów i uczestniczyć w historii narodzin naszego Zbawiciela – Jezusa Chrystusa.

Dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych, była żywa szopka na placu przed szkołą, w której mieszkańcy Gminy Sitkówka – Nowiny mogli zobaczyć wspomnianego już wcześniej osiołka Lolę, owieczki, króliki, gęsi, kury, kozy, kaczki, gołębie i kuce szetlandzkie. To jedyne i pierwsze na terenie naszej gminy takie przedsięwzięcie podkreślał dyrektor Szkoły Podstawowej w Bolechowicach, pan Tomasz Gruszczyński.

Przedsięwzięcie to nie zostałoby zrealizowane , gdyby nie życzliwość i pomoc nauczycieli naszej szkoły, z panem dyrektorem Tomaszem Gruszczyńskim na czele, ale także dzięki rodzicom i przyjaciołom naszej szkoły. To właśnie oni nie tylko zapewnili małemu Jezuskowi dach nad głową, ale tworząc dekorację sprawili, że widzowie mogli odczuć ten jakże cudowny czar betlejemskiej nocy. Serdecznie im za to dziękujemy. Szczególne podziękowania należą się także Panu Wójtowi- Stanisławowi Baryckiemu, który zechciał wziąć udział w naszym widowisku i osobiście wcielił się w rolę jednego z narratorów.

Występ uczniów był też okazją do wzajemnego składania życzeń:

Aby Święta Bożego Narodzenia były Bliskością i Spokojem, a  Nowy Rok dobrym czasem- życzył dyrektor Tomasz Gruszcyński, łamiąc się przy tym opłatkiem z jednym z przedszkolaków. Do życzeń dołączył się Pan Wójt- Stanisław Barycki, jak również pan Henryk Milcarz, który wygłosił krótkie słowo do uczniów i nauczycieli.

Tradycją naszej szkoły jest to, że co roku temu wieczorowi świątecznemu towarzyszy charytatywna aukcja ozdób świątecznych wykonanych przez dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicy. W tym roku świetliczaki wraz z działającym przy naszej szkole klubem UNICEF i opiekunką, panią Sylwią Skrzyniarz, rozprowadzali symboliczne prezenty świąteczne. Dzieci uzbierały kwotę 220 zł. Zebrane podczas akcji pieniądze zostaną przeznaczone na zakup szczepionek dla dzieci z Sierra Leone.

TVP_KIELCE(naciśnij logo)

wiecej zdjęć (żywa szopka)           www.nowiny.com.pl

jasełka bożonarodzeniowe            www.nowiny.com.pl

„Piękne jasełka w Bolechowicach”      www.powiat.kielce.pl

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz