Próbna ewakuacja

      We wtorek 22 października 2013 r. w Szkole Podstawowej w Bolechowicach odbyła się  ewakuacja uczniów i wszystkich pracowników placówki. Pod budynek szkoły podjechał wóz strażacki, a ze świetlicy szkolnej  wydobywał się dym. Na szczęście były to tylko ćwiczenia przygotowujące nauczycieli i uczniów do akcji pożarowej. Scenariusz ćwiczeń zakładał wybuch pożaru na terenie szkoły. Po zauważeniu ognia i dość dużego zadymienia osoby znajdujące się w szkole usłyszały dźwięk alarmowy  oraz słowne komunikaty dotyczące pożaru i konieczności ewakuacji. W tym samym czasie informacja o pożarze została przekazana telefonicznie do straży pożarnej. Ewakuacja uczniów przebiegła bardzo sprawnie, to zasługa pracowników szkoły, ale w znacznej mierze także dzieci, które mimo dużego zagrożenia i wzrastającego napięcia nie wpadły w panikę  i zachowując zimną krew sprawnie opuszczały budynek szkoły. Po wyprowadzeniu  dzieci z budynku  opiekunowie i pracownicy szkoły  zdali raport społecznemu inspektorowi pracy pani Agnieszce Wypych. W trwającej 2 minuty ewakuacji brało udział 56 uczniów z klas IV –VI i 58 przedszkolaków z 3 oddziałów przedszkolnych. Skorzystano z dwóch dróg ewakuacyjnych. Ewakuację nadzorowali: Komendant Główny OSP w Sitkówce – Nowinach- pan Jerzy Kurek, Marcin Wojcieszyński i Zbigniew Zawadzki z Ochotniczej Straży Pożarnej  w Woli Murowanej. Po ewakuacji sprawdzono budynek szkoły pod względem pełnej ewakuacji ludzi z budynku i zlikwidowano źródło zagrożenia.

Strażacy ocenili, że akcja przebiegła zadowalająco. Uczniowie również nie mieli powodów do narzekań, bo dzięki ćwiczeniom mieli dłuższą przerwę w zajęciach lekcyjnych, mogli obejrzeć wóz strażacki i profesjonalny sprzęt do ratownictwa medycznego.

Ewakuacja polega na sprawnym i zorganizowanym przemieszczeniu ludzi z miejsc, w których przebywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, w miejsce dla nich bezpieczne.  W przypadku szkół i przedszkoli jest to szczególnie ważna sprawa, dlatego w naszej szkole takie ćwiczenia ewakuacyjne z udziałem dzieci, pracowników pedagogicznych i obsługi szkoły organizowane są cyklicznie i choć przeprowadzona ewakuacja wypadła bardzo dobrze, mam nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli wykorzystywać zdobytych w tym dniu umiejętności.podkreśla Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bolechowicach- pan Tomasz Gruszczyński.

Przypomnijmy, że przeprowadzanie tego rodzaju ćwiczeń służy przede wszystkim podwyższeniu bezpieczeństwa uczniów i pracowników szkoły, sprawdzeniu znajomości planu ewakuacyjnego oraz wyciągnięciu cennych wniosków dotyczących bezpieczeństwa.- zwrócił uwagę obecny również na ćwiczeniach Specjalista do spraw obronnych i OC Urzędu Gminy pan Ireneusz Koszarecki.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz