Niecodzienny gość …

2 października 2013 roku Szkoła Podstawowa w Bolechowicach gościła w swoich murach niecodziennego gościa, którym był pan Roman Gładyś. Ten uczestnik wielu programów telewizyjnych takich jak Must Be The Music- Tylko Muzyka, The voice of Poland czy Mam talent to amator muzyki, twórca i lider Zespołu Pieśni, Tańca i Rozrywki Romano ze Skarżyska Kościelnego, on sam pochodzi z Grzybowej Góry. Od lat tworzy, komponuje, nagrywa, uczestniczy w muzycznych programach. Przez 30 lat sam eksperymentując pragnął powszechnego umuzykalnienia dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Jego wiara w zwycięstwo i wielka pasja, mimo trudności i barier, doprowadziła do odkrycia kolejno: tercjowej klawiatury muzycznej, tercjowych dzwonków podwójnie brzmiących, genialnie prostego 6-cyfrowego zapisu dźwięków muzycznych, tercjowej gitary z kodem klawiaturowym. Pan Roman mając 60 lat  zbudował przy pomocy „CALISII” pianino tercjowe, a po roku nauki zaczął komponować własne piosnki i szlagiery.

Jako  twórca nowych i udoskonalonych instrumentów muzycznych, jest laureatem licznych nagród i dyplomów oraz złotej odznaki Polskiego Stowarzyszenia Wynalazców i Racjonalizatorów, 3 medali brązowych, „Nagrody Specjalnej” – Gdańsk 2001 i „Lider Innowacji” – Katowice 2003.

W roku 2008 zaśpiewał krótką 10 sekundowa piosenkę reklamującą program „Mam talent”, a rok później zaśpiewał piosenkę napisaną dla Agnieszki Chylińskiej pt. „Miłość nad Bałtykiem”, a Kuba Wojewódzki zaprosił go wraz z Chórem „Romano” do III edycji programu.

Do szkoły w Bolechowicach przybył na zaproszenie Dyrektora Tomasza Gruszczyńskiego, który sam będąc muzykiem wie jak ważną rolę w rozwoju dziecka odgrywa muzyka. „Dźwięki w zależności od gustu pozwalają się nam rozerwać lub wyciszyć. Po męczącym, pełnym wielu stresów dniu najlepszym lekarstwem na uspokojenie nerwów może być np. twórczość Mozarta”- podkreśla Dyrektor Gruszczyński.

Pan Roman Gładyś zaprezentował obecnym na spotkaniu uczniom i nauczycielom swoje największe szlagiery, m.in. utwór pt. „Galopada”, „Ta słoneczna miłość”, „Niepewność” do muzyki Jana Kanty Pawluśkiewicza i „Moja piosenka”.

Pan Roman rozdał dzieciom swoje śpiewniki z prośbą o nauczenie się wybranych utworów. Na następnym spotkaniu w grudniu bieżącego roku uczniowie zaprezentują się przed naszym gościem. Ponad to zaproponował istniejącemu przy szkole dziecięcemu zespołowi ludowemu „Promyki” udział w programach telewizyjnych „Must be the music- tylko muzyka” i „Mam talent” ze swoim uczestnictwem. Dzieci z Bolechowic wykonają wraz z panem Romanem utwór jego twórczości pt. „Walc Pogodynki”.

            „Jest to dla nas ogromne wyróżnienie i potwierdzenie tego, iż idea stworzenia zespołu ludowego była bardzo słuszna”- powiedział Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bolechowicach- pan Tomasz Gruszczyński.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz