Wycieczka do „Ptasiego Azylu”

„Ptasi Azyl” to skrócona nazwa Fundacji pod pełną nazwą Ośrodek Pomocy Dzikim Zwierzętom. Ośrodek powstał w 2000 r. i znajduje się w Ostrowie, gmina Chęciny. Został on założony i prowadzony jest przez pana Andrzeja Wróblewskiego. Jest to jedna z nielicznych tego typu placówek w województwie świętokrzyskim i jedna z niewielu w kraju, specjalizująca się w niesieniu pomocy dzikim zwierzętom potrzebującym pomocy człowieka. Pensjonariuszami są głównie ptaki, zwierzęta młode, zagubione, opuszczone przez rodziców, ponadto osobniki chore, okaleczone. Zdecydowana większość przyjmowanych do „Ptasiego Azylu” zwierząt, po okresie leczenia, rehabilitacji odzyskuje wolność, jest zwracana naturze. W ciągu 11 lat ośrodek był zaangażowany w niesieniu pomocy około 1000 zwierzętom, m.in. rzadko spotykanym ptakom, jak np. bielikowi, orlikowi krzykliwemu, sowie śnieżnej, lelkowi, słonce. Przebywały tam również ssaki: sarny, wiewiórki, kuny, lisy, bóbr, wydra, jenot, szop pracz.
Celem fundacji „Ptasi Azyl” oprócz leczenia i rehabilitacji dzikich zwierząt jest szerzenie wiedzy o stanie i zagrożeniach środowiska przyrodniczego, budzenie, szczególnie u dzieci i młodzieży, odpowiednich postaw polegających na rozumieniu i poszanowaniu praw do życia dzikich zwierząt oraz niesienia im pomocy.
27 września 2012 r. na wycieczkę do „Ptasiego Azylu” udały się przedszkolaki z Oddziału przedszkolnego wraz ze swoimi wychowawczyniami i opiekunkami. Podczas tej wycieczki dzieci miały możliwość wysłuchania opowieści o tajemnicach życia niektórych zwierząt przebywających w ośrodku. W trakcie opowiadania przedstawione im były z bliska żywe zwierzęta, bohaterowie opowieści. Dzieci mogły więc dotknąć kolczastego jeża, puchate sowy, małe pisklęta. Pan Andrzej Wróblewski udzielał rad jak troszczyć się o dzikie zwierzęta występujące obok ludzi.
Po edukacyjnej części wycieczki przedszkolaki spędziły czas na zabawie korzystając z dobrze wyposażonego w zabawki ogrodowe placu zabaw. Na pożegnanie odbyło się wspólne ognisko.
W „Ptasim Azylu” dzieci miały okazję utwierdzić się w przekonaniu, jak piękny i różnorodny jest świat przyrody oraz jak wielka jest potrzeba służenia pomocą dzikim zwierzętom.

Monika Osuch

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz