Dnia 16 stycznia 2012 roku Szkoła Podstawowa w Bolechowicach zamieniła się na kilka godzin w miejsce, gdzie panuje prawdziwie ciepła, domowa atmosfera. A to za sprawą odwiedzin lokalnego ludowego zespołu „Bolechowiczanie”, którego skład tym razem przekonywał młodzież o zaletach tradycyjnego polskiego jedzenia. Wspólne kucharzenie przerodziło się w prawdziwą lekcję lokalnego patriotyzmu, przygotowywane bowiem były regionalne przysmaki – pierogi „źmiocoki” i zupa zarzucajka.
– Uczniowie w roli kucharzy sprawdzili się doskonale. Popieramy takie inicjatywy, gdyż spotkania te uczą młodzież szacunku dla kultury naszych małych ojczyzn, a także poszerzają ich wiedzę z tego zakresu – twierdzi Tomasz Gruszczyński, dyrektor placówki. – Wracanie do korzeni smacznej domowej kuchni jest bardzo ważne szczególnie dziś, gdy rynek gastronomiczny zalewają półprodukty i gotowe dania pełne konserwantów – dodaje wicedyrektor, Bogna Kuźmuk. Uczestnicy dzisiejszego wspólnego gotowania udowodnili, że kuchnia to doskonałe miejsce spotkań. A smaki i zapachy to obszary, które mogą fascynować wszystkich w każdym wieku. Pragniemy serdecznie podziękować naszym gościom, że zechcieli się podzielić, wiedzą, umiejętnościami i przekazać młodszemu pokoleniu kultywowanie tradycji regionalnej.
Pierogi ze źmioków
- Ziemniaki 2kg
- Przyprawy – cebula, sól, pieprz
- Ciasto pierogowe:
- Mąka 2kg
- Woda gorąca + olej
Ziemniaki obieramy, trzemy na tarce o małych oczkach, bardzo mało odciskamy, doprawiamy solą, pieprzem i cebulą, drobno pokrojoną, mieszamy.
Robimy ciasto na pierogi:
Wysypujemy mąkę na stolnicę, dodajemy wodę, olej i zagniatamy ciasto, nie za twarde. Wałkujemy cienko, ok. 3mm, wykrawamy szklanką kółeczka.
Na każde kółeczko ciasta kładziemy farsz ziemniaczany i zlepiamy pierogi. Gotujemy wodę, solimy, dajemy trochę oleju i wrzucamy gotowe pierogi, gotujemy ok. 7-10 min.
Wyjmujemy łyżką cedzakową na talerze – polewamy wysmażonym boczkiem z cebulką.
Zupa zarzucajka
- Kapusta kiszona 1,5kg
- Ziemniaki 1kg
- Kasza jęczmienna 0,5kg
- Grzybki
- Żeberka
- smalec, przyprawy – sól, pieprz, rosołek Winiary, majeranek, włoszczyzna
- cebula
Kapustę kiszoną gotujemy, dodajemy żeberka, kaszę jęczmienną, grzybki – wcześniej namoczone, pokrojone w zależności od wielkości, dodajemy włoszczyznę.
Ziemniaki obieramy, kroimy w kostkę i gotujemy osobno. Cebulkę podsmażamy na smalcu dodajemy do zupy.
Gdy kapusta, żeberka, kasza są już ugotowane, dodajemy ugotowane ziemniaki, przyprawiamy jeszcze trochę, gotujemy – już gotowe do spożycia.