Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

20 listopada w Polsce obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.

W naszej szkole również uczciliśmy tą ważną datę, a wraz z nią świętowaliśmy 27 rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych najważniejszego dokumentu określającego prawa dziecka – Konwencji o Prawach Dziecka. Polska była inicjatorem i współtwórcą Konwencji, która dzisiaj jest nazywana Światową Konstytucją Praw Dziecka.

Uczniowie klasy VI wraz opiekunem Samorządu Uczniowskiego przygotowali specjalny apel, na którym nie zabrakło piosenek, wierszy i pokazu multimedialnego.

Podczas apelu nasza pani od języka polskiego J.Wielgus przeczytała również fragment książki Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”.  Janusz Korczak był wielkim przyjacielem dzieci. Nie tylko je kochał i był dla nich dobry, lecz je szanował i przyznawał im prawa równe prawom dorosłych. Uczył także dzieci, że nie tylko mają prawa, lecz i obowiązki…

Wierzymy, że ustanowienie takiego dnia, uświadomi dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać, a dorosłym przypomni, że mają tych praw zawsze przestrzegać. Na pewno ta data wpisze się na stałe w kalendarz naszych szkolnych uroczystości.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz