Światowy Dzień Życzliwości

Światowy Dzień Życzliwości  

21 listopada 2016  „Znajdź się wśród życzliwych”

   Życzliwość odgrywa doniosą rolę  w codziennym życiu każdego człowieka. Przychylne nastawienie do świata, uśmiech, miłe słowo, uprzejmy gest, potrafią wprowadzić  w dobry nastrój oraz sprawić, że wszystkim wokół lepiej się żyje.

   Uśmiech, serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko. Człowiek życzliwy zawsze znajduje pomocników i sprzymierzeńców, łatwiej pokonuje wszelkie przeszkody i nawiązuje kontakty. Życzliwość ma niezwykłą moc, wytwarza miłą atmosferę i daje wiele radości, zacieśnia więzy między ludźmi i daje możliwość partnerskiej współpracy. Życzliwość umożliwia rozwiązywanie konfliktów, integruje zespół klasowy oraz pomaga w realizacji wielu czynności i zadań. Istotne jest także to, że aby uzyskać pomoc i sympatię, trzeba samemu dać coś z siebie innym.

    21 listopada w naszej placówce obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości. Szkolna kampania rozpoczęła się w dniu 07.11.2016r na zorganizowanym apelu szkolnym, gdzie uczniowie klas I – VI zostali zapoznani  z obowiązującym regulaminem wyłonienia Szkolnego Króla/Królową Życzliwości. Rozdysponowano zadania dla poszczególnych klas, wychowawców, nauczycieli i pracowników szkoły. Dzieci samodzielnie projektowały, a następnie wykonywały dla wylosowanej wcześniej osoby ordery życzliwości.  Każda klasa pod opieką wychowawcy przygotowała tematyczną rymowankę oraz przeprowadziła  tajne głosowanie na Klasowego Króla, bądź Królową życzliwości. W świetlicy odbyły się zajęcia z cyklu „savoir vivre na co dzień”. Na korytarzach budynku utworzona została „Aleja Życzliwości” z przewodnimi hasłami pielęgnowania w sobie bezinteresownej pomocy w życiu codziennym. Organizatorami imprezy były:

Ø   Pedagog szkolny – Anna Koprowska

Ø   Psycholog szkolny – Anna Skrzypczyk

Ø   Wychowawca Świetlicy Szkolnej – Bogna Kuźmuk,

które powołały na tę okoliczność specjalną Kapitułę Przyznawania Tytułu Króla/Królowej Życzliwości w składzie:

Ø   Anna Koprowska

Ø Anna Skrzypczyk

Ø Bogna Kuźmuk

Ø Opiekun Samorządu Uczniowskiego – Sylwia Skrzyniarz

Ø Przewodnicząca Kapituły – Dyrektor ZPO Urszula Wierzbicka, która czuwała nad prawidłowym przebiegiem szkolnej kampanii

   Uroczyste podsumowanie Obchodów Światowego Dnia Życzliwości odbyło się w dniu 21 listopada na sali gimnastycznej naszej szkoły.

Były pouczające rymowanki na temat właściwego zachowania się w różnych sytuacjach w wykonaniu reprezentantów klas, a także występy przedszkolaków, którzy w przygotowanym repertuarze muzycznym podkreślili istotę magicznych słów:  proszę, przepraszam, dziękuję. Odbył się quiz na temat Światowego Dnia Życzliwości. Dokonano wyboru wykonanych przez uczniów najciekawszych orderów życzliwości. Na zakończenie p. Dyrektor Urszula Wierzbicka dokonała uroczystej koronacji Królowej Życzliwości – tytuł ten zdobyła uczennica klasy V – Weronika Jarząb. Korony otrzymali także klasowi zwycięzcy tzw. Orszak Królowej:

 Klasa I  Gabriela Gołuch

Klasa II Franciszek Pabjan

Klasa III a Hanna Sobczyk

Klasa III b Natalia Janus

Klasa IV Julia Kruk

Klasa V Weronika Jarząb

Klasa VI Anna Zapała

Wszyscy zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne upominki. Tę akcję zaczęliśmy od jednego dnia, a będziemy ją przedłużać na kilkadziesiąt następnych; niech to będą tygodnie, miesiące życzliwości powiedziała p. Anna Koprowska. Dlatego jeszcze raz zwracamy się z szerokim apelem do wszystkich uczniów i ludzi dorosłych o eksponowanie wzajemnej uprzejmości, serdeczności i sympatii.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz