71 rocznica zakończenia II wojny światowej

DSC_0006_resize

8 maja minęła 71. rocznica zakończenia II wojny światowej,  wojny, która pochłonęła miliony ludzkich istnień z większości państw świata, której niechlubny początek datujemy na dzień 1 września 1939 roku, 09kiedy to wojska niemieckie złamały szlabany granic Polski.

Aby upamiętnić ten dzień w Szkole Podstawowej w Bolechowicach odbył się uroczysty apel, przygotowany przez uczniów kl. VI pod kierunkiem nauczyciela historii, pani Justyny Wielgus.

Rocznica zakończenia II wojny światowej jest okazją do refleksji i zadumy. Pozwala oddać hołd tym, którzy polegli za naszą wolność. Zobowiązuje do wspomnienia żołnierzy, którzy złożyli życie w obronie Ojczyzny oraz tych, którzy ponieśli ofiarę życia na wszystkich nieomal frontach II wojny światowej”. Dla Polski wojna trwała pięć lat osiem miesięcy i osiem dni. Przez cały ten czas setki tysięcy Polaków walczyło na lądzie, morzu i w powietrzu wspólnie z innymi armiami aliantów. O jeden jedyny cel. Odbudowę swojego suwerennego państwa w wolnej i demokratycznej Europie.

8 maja jest symboliczną datą zakończenia II Wojny Światowej. Tego dnia w Berlinie przedstawiciele Niemiec podpisali bowiem akt kapitulacji. Część działań zbrojnych w Europie trwała jednak nadal, a w Azji i na Pacyfiku nawet do września 1945 roku.

Ósmego maja 1945 roku – Świat cieszył się w tym dniu, że ten straszny czas wojny zakończył się. Cieszyli się Polacy, chociaż dla naszego narodu zakończenie II wojny światowej wcale nie oznaczało to, że nasza Ojczyzna  jest już wolna. Wielu nie mogło dalej wrócić do swych domów, do swoich rodzin, zająć się codzienną pracą i obowiązkami. Dalej musieli oni pozostawać na polach walki, prowadząc walkę z tymi, którzy dalej okupowali naszą Ojczyznę. Ta Ojczyzna w dalszym ciągu wołała ich na służbę. W dalszym ciągu pragnęła wyzwolenia z kolejnego jarzma niewoli. Dzisiaj, wspominając tamte wydarzenia, wspominając tamtych ludzi, którzy bohatersko stawali na polach walki, aby oswobodzić Ojczyznę z pęt niewoli, musimy również popatrzeć w teraźniejszość, ale także i w przyszłość. Nie możemy zatrzymywać się tylko na przeszłości.

Dzisiaj z tej perspektywy czasu, coraz rzadziej już mówi się o skutkach wojny. Jednak trzeba pamiętać, że II wojna światowa poniosła wiele ofiar. I przypominać o tym, po to by nam, na tej polskiej ziemi żyło się lepiej. Należy też jednocześnie podziękować wszystkim tym, którzy przelali swoją krew, abyśmy my mogli żyć spokojnym i wolnym kraju.- mówił podczas apelu pan dyrektor – Tomasz Gruszczyński.

DSC_0006_resize

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz