Za tajemniczymi drzwiami teatru…

naklejki-zlota-rybka-s011_resize

Bajki wprowadzają dzieci w wieku przedszkolnym w świat roślin, zwierząt oraz ludzi z ich typowymi cechami. Ukazują im wzorce osobowe oraz prototypowe postacie dobra i zła.
W bajkach dziecko zaczyna spostrzegać ludzkie zachowania oraz ich konsekwencje. Dowiaduje się, jakie wartości są cenione, za co spotyka nagroda lub kara. Poznaje abstrakcyjne pojęcia takie jak: sprawiedliwość, miłość, przyjaźń itp. Bajka potrafi poruszyć, wywołuje emocje, rozwija wyobraźnię, pozwala dziecku inaczej spojrzeć na to, co wydaje się trudne i nie do pokonania. Ponadto uczy optymizmu, zachowań prospołecznych, zachęca do walki z przeciwnościami, dostarcza pozytywnych wzorców.

We wtorek 10 maja 2016 r. nasze przedszkolaki wraz z wychowawczyniami panią: Ewą Krzysztofek, Anną Marzec, Anetą Gruszczyńską  i Sylwią Górską wybrały się na przedstawienie pt. „O Rybaku i Złotej Rybce” na motywach baśni Aleksandra Puszkina do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Wspaniała przygoda w bajkowej odsłonie wprowadziła dzieci w niezwykły świat teatru.

Czy chcielibyście mieć Złotą Rybkę spełniającą życzenia? Na odpowiedzi dzieci nie trzeba było długo czekać… W bajce podobnie myślała Baba, mieszkająca wraz z Rybakiem w ubogiej chacie. Rybak wiódł szczęśliwe życie. Cieszył się z tego, co miał, choć było tego niewiele. Natomiast Baba wciąż chciała więcej! Czy Złota Rybka zaspokoi wszystkie jej pragnienia? Bajka „O Rybaku i Złotej Rybce”, przedstawiona w dowcipny sposób przypomni wszystkim o starej, znanej prawdzie, że chciwość nie popłaca. I o tym, że prawdziwą wartością w życiu nie są rzeczy materialne, które równie szybko można stracić.

W dobie komputerów nie sposób dostrzec szansy, jaką daje dziecku kontakt ze sztuką, która buduje zaufanie, zrozumienie i poczucie bezpieczeństwa, uwrażliwia go na dobro i piękno, daje mu wsparcie, stymuluje rozwój oraz umożliwia poznanie różnych motywów działania.

Po spektaklu odbyło się spotkanie z aktorką – panią Beatą Orłowską, która opowiedziała między innymi o pracy nad rolą, sposobach animacji różnych rodzajów lalek teatralnych, pracy z kostiumem, rekwizytem, maską. Aktorka zdradziła przedszkolakom, jak powstaje przedstawienie teatralne, ile osób jest zaangażowanych do jego przygotowania, bez kogo przedstawienie nie może się odbyć.

Uczestnicy spotkania mieli niepowtarzalną okazję zmierzyć się na scenie z wyzwaniami, które na co dzień podejmuje aktor.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Oddział Przedszkolny, Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz