Konstytucja Trzeciego Maja

            Jak co roku w dniu 3 maja obchodzimy uroczyście Święto Konstytucji. Jest to święto obchodzone na pamiątkę uchwalonej w maju 1791 roku, pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji – dokumentu, który w tamtych czasach regulował wszystkie aspekty funkcjonowania I Rzeczpospolitej końca XVIII wieku.

             W związku z tym w Szkole Podstawowej w Bolechowicach w dniu 29.04.2016r  odbył się  apel upamiętniający to uroczyste wydarzenie. W jego przygotowanie zaangażowały się  klasy IIa i V wraz z wychowawcami.  Zaproszone zostały najwyższe władze Gminy Sitkówka-Nowiny w osobach: Wójta Gminy Sitkówka-Nowiny – Sebastiana Nowaczkiewicza, przewodniczącej Rady Gminy – Zofii Duchniak, radnego gminy – Marcina Wojcieszyńskiego.

     Apel rozpoczął się od zaśpiewania  Hymnu Narodowego, następnie zgromadzeni obejrzeli krótki film przybliżający tematykę Konstytucji 3 Maja oraz okoliczności jej uchwalenia. Następnie uczniowie klasy V i klasy IIa zaprezentowali się w krótkiej inscenizacji, na którą składały się wiersze patriotyczne, pieśni, w tym znana wszystkim „Witaj Majowa Jutrzenko” oraz dialogi, dzięki którym nawet najmłodsze dzieci dowiedziały się, co to było liberum veto, konfederacja czy wolna elekcja.

     Kolejnym punktem apelu był film  skierowany głównie do młodszych uczniów naszej szkoły, dotyczący polskich symboli narodowych. Celem jego projekcji  było przypomnienie, że zbliżające się majowe dni to nie tylko Święto Konstytucji., ale także Święto Flagi, przypadające co roku w dniu 2 maja.

     W dalszej części uroczystości zaproszeni goście w krótkich słowach podziękowali dzieciom za pamięć o tych ważnych dla Polaków chwilach oraz wręczyli upominki uczniom biorącym udział w quizie na temat wiedzy o Konstytucji 3 Maja.

     Na koniec nie zabrakło też czasu na pamiątkowe zdjęcia. Mamy nadzieję, że ten apel na długo pozostanie w pamięci naszych gości, uczniów i nauczycieli.

– Ten dzień przybliża nam fakty z historii Polski, często zapomniane i nie do końca rozumiane przez dzieci i młodzież.  Obyśmy nie zapomnieli „za Ojców groby, za Trzeci Maj, Tu nasze miejsce, Tu nasz Kraj”! APELU Z OKAZJI 225 ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA- apelował Pan Wójt Sebastian Nowaczkiewicz.

Apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej Szkoły, dlatego też jest wspaniałą możliwością, by uzmysłowić wszystkim , jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm – podkreślał dyrektor szkoły, pan Tomasz Gruszczyński.

Akademia wprowadziła wszystkich w nastrój odświętny i przypomniała o najważniejszych dla nas- Polaków  momentach – zgodnie podkreślali Przewodnicząca Rady Gminy, pani Zofia Duchniak i pan radny Marcin Wojcieszyński.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Reportaż, Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz