WARSZTATY EDUKACYJNE W OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

               warsztaty-slider-2014

             Dnia 24.11.2014r uczniowie V i VI klasy Szkoły Podstawowej w Bolechowicach uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych w Oczyszczalni Ścieków Sitkówka.
Warsztaty te są częścią programu edukacji ekologicznej dla dzieci i młodzieży z województwa świętokrzyskiego, prowadzonego przez spółki wodociągowe w województwie. Ich celem jest uświadomienie uczestnikom konieczność ochrony wód i rozsądnego korzystania z zasobów wodnych. W trakcie zajęć uczniowie dowiadują się też m.in. czego nie wolno wrzucać do kanalizacji.
Po przybyciu na teren Oczyszczalni Ścieków, uczniowie zostali powitani przez pracownika zakładu, który stał się ich przewodnikiem w ich EKOPRZYGODZIE.
Na wstępie zajęć uczestnicy zapoznali się z zasadami, jakich powinni bezwzględnie przestrzegać, przebywając na terenie oczyszczalni oraz otrzymali specjalne foldery edukacyjne zawierające ćwiczenia do samodzielnego uzupełnienia przez uczniów. Następnie przewodnik zapoznał obecnych z budową oczyszczalni, etapami oczyszczania ścieków. Uczniowie mieli możliwość zwiedzić dyspozytornię, skąd steruje się całym procesem oczyszczania ścieków. Tam przekonali się, że funkcjonowanie poszczególnych elementów oczyszczalni jest w pełni zautomatyzowane i kontrolowane praktycznie tylko przez jednego pracownika. Duże wrażenie na obecnych zrobił wielki schemat oczyszczalni, na którym pracę urządzeń obrazują różnokolorowe światełka.
Kolejnym etapem zajęć była wycieczka po zakładzie, w trakcie której uczniowie mieli możliwość obejrzenia pomieszczeń i maszyn ( zlewni, piaskownika, osadników, komór napowietrzania itd.), znanych wcześniej z folderu edukacyjnego i makiety rozłożonej w holu budynku administracyjnego. W trakcie zwiedzania uczestnicy przekonali się, że oczyszczanie ścieków to złożony proces, składający się z trzech etapów: oczyszczania mechanicznego, biologicznego i chemicznego.
Po powrocie do budynku administracyjnego i krótkim poczęstunku, uczniowie, pod okiem pracowników zakładu, przystąpili do dalszych zajęć. W ich trakcie uzupełniali folder edukacyjny, wpisując w odpowiednie miejsce na schemacie nazwy urządzeń i procesów przebiegających w oczyszczalni. Następnie wybrane osoby przeprowadzały analizę próbek ścieków dopływających i oczyszczonych pod względem obecności różnych substancji, głównie szkodliwych. Do badań wykorzystana została specjalna walizka ekobadacza z odczynnikami.
Podsumowaniem warsztatów ekologicznych w Oczyszczalni Ścieków były pytania uczniów do pracowników dotyczące funkcjonowania zakładu. Uczniowie, na pożegnanie, otrzymali na potrzeby szkoły walizkę ekobadacza, identyczną, jak ta, którą wykorzystali do badań ścieków.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz