Obchody 92-ej Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Nie pytaj o to, co Ojczyzna zrobiła dla Ciebie.
Czyń rachunek sumienia z tego, co Ty zrobiłeś dla niej.

11 listopada obchodziliśmy 92-ą rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Po 123 latach niewoli, w 1918 roku, państwo polskie odrodziło się w nowych granicach, granicach, o które jeszcze długo po zakończeniu I wojny światowej Polacy musieli walczyć ze swoimi potężnymi sąsiadami. Od tej pory, każdego roku dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, o co należy dbać, co trzeba stale pielęgnować.
Jak co roku w ten dzień, w całym kraju odbywały się uroczystości patriotyczne. Również społeczność Bolechowic i Woli Murowanej, w szczególny sposób uczciła to wielkie, narodowe święto, uczestnicząc dnia15- go listopada w Szkole Podstawowej w Bolechowicach w podniosłej uroczystości , uświetniającej obchody 92- ej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Akademia rozpoczęła się wniesieniem flagi Polski i odśpiewaniem hymnu narodowego, który uświadomił wszystkim jak ważną i wielką wartością jest dla nas nasz kraj. Grupa dzieci uczęszczających na zajęcia koła teatralnego przygotowana przez
panie Bognę Kuźmuk i Magdalenę Krzyważnia, prezentowała utwory poetyckie, fragmenty prozy i pieśni, komentujące długą i żmudną drogę Polaków ku niepodległości. Uczniowie przypomnieli nam dramatyczne momenty z historii Polski : rusyfikację i germanizację polskich dzieci w szkołach, – daty: 1772, 1793 i 1795 – trzy rozbiory Polski, 1830 i 1863 – daty zrywów narodowych aż wreszcie rok 1914 – wybuch I wojny światowej i datę 11 Listopada 1918 – odzyskanie niepodległości przez Polskę.

Wszyscy bardzo się starali, aby 15-go listopada poprzez wiersze i piosenki ukazać całej społeczności szkolnej drogę, jaką przeszedł nasz naród od pierwszego rozbioru Polski aż po dzień odzyskania wolności.
Piękne kostiumy i dekoracja w pełni oddały atmosferę tamtych czasów. W ciszy i skupieniu zgromadzeni na sali goście: Wójt Gminy Sitkówka- Nowiny- Stanisław Barycki, Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli- Grzegorz Toporek, radni gminy Wiesława Janus, Tadeusz Kasperek, Grzegorz Bryk, sołtys Woli Murowanej- Władysław Zapała oraz mieszkańcy wsi wraz z pozostałymi uczniami naszej szkoły wysłuchali pieśni legionowych i patriotycznych śpiewanych przez młodych aktorów i chór szkolny pod przewodnictwem p. Magdaleny Krzyważnia.
Przejmująco zabrzmiały pieśni takie jak: Mazurek Dąbrowskiego i Rota oraz Miejcie nadzieję. Na koniec odegrana została wiązanka pieśni patriotycznych wykonana przez uczniów naszej szkoły: Bartłomieja Janusa, Patryka Bandurę, Patryka Pawłowskiego, Mateusza Szymonka, uczęszczających na zajęcia Gminnej Orkiestry Dętej w Nowinach.

Podniosła atmosfera spotkania, wspólne odśpiewanie patriotycznych pieśni, przypomnienie najważniejszych faktów z czasów walki o niepodległość, poezja i muzyka wybitnych polskich twórców skłoniły wszystkich do refleksji i zadania sobie istotnego w tym dniu pytania: „Czym jest dla mnie Polska?”

Pan Dyrektor, Tomasz Gruszczyński, w wielkim wzruszeniu, dziękując twórcom patriotycznego przedstawienia, podkreślił jego wartość dydaktyczną, wychowawczą i artystyczną.
Zarówno widzowie jaki i młodzi aktorzy dojrzale przeżyli tę krótką lekcję historii i patriotyzmu.

Justyna Wielgus

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz