Jasełka

Dnia 15 grudnia w Szkole Podstawowej w Bolechowicach odbyły się jasełka- widowisko bożonarodzeniowe o średniowiecznych korzeniach, upamiętniające narodziny Chrystusa. Za przygotowanie tej uroczystości odpowiedzialne były panie Justyna Wielgus, Magdalena Krzyważnia i Bogna Kuźmuk. Młodzi zapaleńcy sztuki aktorskiej, pielęgnując tradycje związane ze świętem Bożego Narodzenia, po raz kolejny zrealizowali swoje aktorskie talenty, wystawiając spektakl pt. W poszukiwaniu Nowonarodzonego.

Jak co roku temu przedsięwzięciu towarzyszyła ciężka i niekiedy mozolna praca, ale jak zwykle aplauz publiczności wymazał w pamięci uczestników te niemiłe wspomnienia. Przygotowania do przedstawienia trwały od miesiąca, uczniowie poświęcili wiele czasu na próby i przygotowania, tym bardziej, że poza nauką tekstu, dzieci uczyły się też śpiewać i tańczyć, by w pełni oddać radość z narodzenia Pana. Po raz kolejny w sali gimnastycznej naszej szkoły zabrakło miejsc siedzących. Odwiedziło nas około 150 mieszkańców Woli Murowanej i Bolechowic. Obecni byli znamienici goście: Gospodarz Gminy Sitkówka-Nowiny, Pan Stanisław Barycki, v-ce Wójt pan Krzysztof Rym, Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli-pan Grzegorz Toporek, ksiądz proboszcz Marian Oduliński, przedstawiciele Rady Gminy oraz zespół ludowy Bolechowiczanie.

W tegorocznych jasełkach wzięło udział ponad 30 osób. Najpierw wystąpiły dzieci z klas I-III, które to zaśpiewały kolędę Gdy się Chrystus rodzi. Uwagę zwracały piękne stroje: Świętej Rodziny, Królów, Aniołów, Pasterzy, Śmierci, Heroda i jego żołnierzy. Całość została perfekcyjnie przygotowana. Szczególnym, jednak, zainteresowaniem publiczności i kolegów aktorów, cieszyły się postaci diabłów Lucyfera i Rokity, odegrane w tym roku przez Konrada Kowalskiego i Julię Wypych. Uznanie należy się wszystkim małym aktorom ze Szkoły Podstawowej w Bolechowicach, którzy dzielnie uczestniczyli w próbach, a potem w samym przedstawieniu.

Przedsięwzięcie to nie zostałoby zrealizowane, gdyby nie życzliwość i pomoc nauczycieli naszej szkoły, z Panem Dyrektorem Tomaszem Gruszczyńskim na czele. To właśnie oni nie tylko zapewnili małemu Jezuskowi dach nad głową, ale tworząc dekorację, sprawili, że widzowie mogli odczuć ten jakże cudowny czar betlejemskiej nocy. Szczególne podziękowania należą się Panu Wójtowi Stanisławowi Baryckiemu, który zechciał wziąć udział w naszym widowisku i oprócz tego, że sam osobiście udał się z darami do małego Jezuska, wraz z chórem szkolnym zaśpiewał również kolędę Przybieżeli do Betlejem.

Występ uczniów był też okazją do wzajemnego składania życzeń:

Aby Święta Bożego Narodzenia były Bliskością i Spokojem, a Nowy Rok – Dobrym Czasem

Życzył Dyrektor Tomasz Gruszczyński łamiąc się przy tym opłatkiem z jednym z przedszkolaków. Do tych życzeń przyłączył się Pan wójt Stanisław Barycki, jak również ks. proboszcz Marian Oduliński, który wygłosił krótkie słowo do uczniów i nauczycieli.

Tradycją naszej szkoły jest, że co roku temu wieczorowi świątecznemu towarzyszy charytatywna aukcja ozdób świątecznych wykonanych przez dzieci uczęszczające na zajęcia koła misyjnego i świetlicy. Również w tym roku uczniowie zorganizowali taki kiermasz. Zebrane podczas aukcji pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie dzieci z pogrążonego epidemią cholery Haiti.

Justyna Wielgus

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz