Z profilaktyką „za pan brat”

   Z profilaktyką „za pan brat”

      W dniu 7 czerwca 2018r. w naszej szkole odbyło się spotkanie dla klas IV – VII ze specjalistą terapii systemowej rodzin i terapeutą uzależnień Franciszkaninem, Ojcem Pawłem Chmurą. Nasz gość przybył do nas z dwoma pacjentami Ośrodka Leczenia Uzależnień od Środków Psychoaktywnych „San Damiano” w Chęcinach.

     Pacjenci opowiedzieli prawdziwą historię ze swojego życia, planach i marzeniach podobnych do każdego młodego człowieka, które zostały całkowicie zniszczone poprzez uzależnienie od alkoholu i narkotyków. Mówili o przyczynach i o nieodwracalnych negatywnych skutkach ubocznych zażywania tych substancji tj. braku wykształcenia, pracy, utraty domu, rodziny i bliskich, nabytych przewlekłych chorób, wielonarządowych uszkodzeń w konsekwencji często nieuchronnie prowadzących do utraty zdrowia i życia.

       Ojciec Paweł Chmura mówił o uwarunkowaniach indywidualnych  wyzwalających skłonności do nałogów takich jak: niska samoocena, brak odporności na problemy i stres, niedojrzałość emocjonalna, niskie kompetencje interpersonalne oraz zbyt mała wiedza  i negatywne przekonania. Wyjaśnił uczniom pojęcie uzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych jako choroby nieuleczalnej umiejscowionej w klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia chorób i zaburzeń psychicznych ICD 10.

      Ta niecodzienna lekcja, budząca osobiste refleksje była całorocznym podsumowaniem zdobytej wiedzy na zajęciach profilaktycznych z pedagogiem szkolnym p. Anną Koprowską.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz