OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA LEKKI TORNISTER

LEKKI TORNISTER

Wady postawy stanowią obecnie coraz poważniejszy problem u dzieci w wieku szkolnym. Przyczyną ich powstawania może być wielogodzinne przesiadywanie dziecka przed  ekranem telewizora lub komputera, brak aktywności ruchowej, unikanie sportu, złe nawyki podczas odrabiania lekcji oraz przeciążone tornistry dzieci….

     Dostrzegając problem przeciążonych tornistrów najmłodszych uczniów i związane z tym ryzyko powstawania wad postawy, uczniowie naszej szkoły zostali zgłoszeni do programu „Lekki tornister”. Ten ogólnopolski projekt jest realizowany przez Fundację Rosa we współpracy z Fundacją Sensoria i skierowany do uczniów klas 0-III, ponieważ w wieku      6-10 lat dziecko jest najbardziej narażone na wykształcenie się u niego wad postawy.       To właśnie w tym czasie maluch zmienia tryb życia przyzwyczajając się do kilkugodzinnego siedzenia w szkolnej ławce i dysponując mniejszą swobodą ruchu. Wtedy również intensywnie rośnie, a wykształcone wówczas nawyki  postawy ciała często pozostają niezmienione przez całe życie. Głównym celem projektu jest informowanie o profilaktyce chorób ruchu, a także sprawdzanie zawartości i wagi plecaków dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

     Wyniki przeprowadzonych przez fundację badań dowodzą, że problem przeciążonych tornistrów jest jak najbardziej aktualny. Prawie połowa najmłodszych uczniów nosi tornistry, których waga przekracza10 proc. masy ciała dziecka, a średnio w torbach znajduje się ponad kilogram zbędnych przedmiotów.

     Działając na rzecz prostych i zadowolonych dziecięcych kręgosłupów, 21 lutego 2017r. w naszej szkole zostały przeprowadzone zajęcia dydaktyczne dla uczniów klas I-III. Zajęcia przeprowadziła pani Monika Osuch, natomiast w grupie dzieci 6-letnich pani Ewa Krzysztofek. Podczas zajęć uczniowie wysłuchali bajki, pt. „Lekki tornister i zielona kropeczka”, zdobyli informacje na temat prawidłowej i niewłaściwej postawy ciała, odpowiedniego dobrania, spakowania i użytkowania tornistra. Zaprezentowano przykłady ćwiczeń fizycznych sprzyjających właściwej postawie ciała. Podsumowaniem zajęć było uzupełnienie przez uczniów kart pracy sprawdzających przyswojenie przez nich  ważnych dla zdrowia informacji…

WIĘCEJ O PROGRAMIE      http://lekkitornister.org/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz