W strugach deszczu…

18 września 2016 delegacja uczniów wraz z panią Dyrektor Urszulą Wierzbicką, opiekunami p.Iwoną Wajnberger-Korban i panią Sylwią Skrzyniarz udali się do Szewc na Mszę Świętą z racji upamiętnienia bitwy pod Szewcami. W strugach deszczu modlono się za poległych tam uczestników bitwy.  Złożyliśmy wieniec i zapaliliśmy znicze pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie.
Wzięliśmy również udział w rekonstrukcji bitwy partyzantów z Niemcami z 18 września 1944 r. – która była główną atrakcja pikniku historycznego.  

Na wielkim polu za Domem Pomocy Społecznej w Zgórsku rekonstruktorzy z „Jodły” zaprezentowali kilka epizodów związanych z walkami partyzantów przeciw niemieckiemu okupantowi. Były rekonstrukcje potyczek pod Edwardowem i Miedzierzą, jednak a najważniejszym punktem programu było oczywiście odegranie epizodu związanego z bitwą pod Szewcami. Widowisko wiernie oddawało warunki panujące na polu bitwy. Mieliśmy możliwość zobaczyć żołnierzy polskich i niemieckich, karabiny maszynowe i motocykle.

Coroczny udział w tej uroczystości to dla nas wielka lekcja historii i patriotyzmu!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz