„Zapal znicz pamięci”

   Znicz 4Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Stowarzyszenie Dziedzictwa Narodowego oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, doceniając rolę, jaką nauczyciele oraz instytucje samorządowe odgrywają w wychowaniu patriotycznym młodzieży, zwróciła się do szkół w całym woj. świętokrzyskim z prośbą o aktywne włączenie się do  organizacji Miesiąca Pamięci Narodowej  2016.

W ramach tej akcji dnia 22 kwietnia 2016 r. o godzinie 12.00, uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej Bolechowicach wraz z nauczycielką historii, panią Justyną Wielgus wzięli udział w lekcji patriotyzmu, jaką z pewnością jest apel Zapal znicz pamięci.  To działanie mające na celu upamiętnienie dokonań i ofiar naszych przodków, uzmysławiające młodzieży ich pokoleniową powinność. Bowiem każde pokolenie czerpie z dokonań i wartości pokoleń poprzednich i ma zobowiązania wobec pokoleń następnych. Ta ciągłość decyduje o istnieniu narodu.- twierdzi dyrektor Szkoły Podstawowej w Bolechowicach – pan Tomasz Gruszczyński.

Tak więc znicz zapłonął w lesie, w miejscowości Szewce, pod pomniki em upamiętniającym bitwę oddziałów żołnierzy Armii Krajowej z Niemcami z dnia 17 września 1944 roku.

Lekcja patriotyzmu w Szewcach to okazja, aby bliżej poznać historię pomnika znajdującego się na terenie naszej gminy. Uczniowie, po zapaleniu znicza, z uwagą wysłuchali więc historii powstania pomnika oraz jego burzliwych  losów.

Na kolejnych zajęciach historii będziemy pogłębiać naszą wiedzę na temat miejsc pamięci w naszym regionie. Efekty naszej pracy na pewno zaprezentujemy w kolejnych relacjach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz