„Niech żyje nam górniczy stan” – Dzień Górnika w szkole

praca-górnika-w-kopalni          Zbliża się 4 grudnia, kiedy to obchodzona jest Barbórka – patronalne święto górników. Od zamierzchłych czasów patronuje im św. Barbara. Legenda głosi, że św. Barbara urodziła się w bogatej rodzinie pogańskiej. Odznaczała się niezwykłą urodą i wielkimi zdolnościami. Jej ojciec, poganin, chronił córkę przed chrześcijaństwem. Z tego też powodu wybudował warowną wieżę, w której umieścił Barbarę. Przychodzili do niej różni nauczyciele, przekazując swoją wiedzę. Wśród nich był chrześcijanin, który zapoznał ją ze swoją religią. Barbara w tajemnicy przed rodzicami z rąk swego nauczyciela przyjęła chrzest. Postanowiła żyć w dozgonnej czystości. Ojciec, dowiedziawszy się o tym fakcie, zaczął prześladować córkę, w konsekwencji czego przekazał Barbarę władzom rzymskim jako chrześcijankę. Ponieważ Barbara nie chciała wyrzec się wiary w Chrystusa wydano na nią wyrok śmierci.Bardzo szybko zaczął szerzyć się jej kult. Św. Barbara jest patronką górników, hutników, kowali, marynarzy. Górnicy wierzą, że to dzięki pomocy św. Barbary niejednemu górnikowi udało się wyjść cało z opresji. Ona pomaga odnaleźć drogę tym, którzy zgubili się w podziemnych korytarzach. O jej wstawiennictwo i pomoc proszą górnicy, gdy ktoś pracujący pod ziemią zostanie zasypany.
Informacje na temat św. Barbary oraz ciekawostki dotyczące pracy górników przekazali uczniom Szkoły Podstawowej w Bolechowicach zaproszeni goście – górnicy z kopalni Lafarge w Radkowicach: Dyrektor Generalny Kopalni, pan Marek Grabowski, pani Małgorzata Janik Inżynier Górniczy I stopnia, pan Piotr Kaczor Inżynier Górniczy III stopnia.
Goście zaprezentowali się dzieciom w strojach galowych: mundurach górniczych ze złotymi guzikami i odznaczeniami oraz w czapkach z pióropuszami. Uczniowie mieli również okazję dowiedzieć się od czego zależy kolor pióropusza i obejrzeć górniczą szablę. Dowiedzieliśmy się, że praca górnika nie jest łatwa. Jednak z opowieści wynikało, że nasi goście bardzo ją lubią.
W ramach podziękowań za wizytę dzieci z klas I-III zaprezentowały program artystyczny przygotowany pod kierunkiem swoich wychowawczyń, p. Agnieszki Porzucek, p. Agnieszki Wypych, p. Moniki Osuch i p. Magdaleny Misztal. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki o tematyce górniczej, następnie wręczyli samodzielnie wykonane laurki z życzeniami i tradycyjnym pozdrowieniem górniczym „Szczęść Boże”.
– – Barbórka to dzień, w którym docenia się niebezpieczną pracę górników. To tradycja, która w naszej branży sięga wielu lat. Barbórka, która odgrywana jest w tej szkole, robi na mnie największe wrażenie.– mówił na zakończenie – pan dyrektor Tomasz Gruszczyński.

Apel był również okazją do wręczenia nagród dla uczestników konkursu plastycznego dotyczącego pracy górników. Pan dyrektor Tomasz Gruszczyński wraz z zaproszonymi gośćmi wybrali laureatów konkursu – I miejsce zajęły: Natalia Janus i Amelia Kuś, II miejsce: Gabriela Chrabąszcz, III miejsce: Kacper Molenda. Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy, a gościom dziękujemy za przybycie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz