NIEZWYKŁY GOŚĆ W PROGACH NASZEJ SZKOŁY

sejmrpb

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery uczniów klas III – VI Szkoły Podstawowej w Bolechowicach dnia 29 października odwiedziła pani Poseł Renata Janik.  To już kolejna wizyta tego zacnego gościa w naszej szkole. Tym razem nasze spotkaniez Nią miało na celu zapoznać uczniów z zawodem posła oraz uświadomić jak ważna, odpowiedzialna i zajmująca jest to praca.

Pani Poseł przedstawiła zagadnienia odnoszące się do funkcjonowania władzy ustawodawczej w Polsce- jak wygląda praca posła, co zajmuje jej czas poza posiedzeniami plenarnymi, jak wygląda procedowanie ustaw w Sejmie RP, czym zajmują się posłowie podczas swojej kadencji i w jaki sposób są wybierani.  Uczniowie zostali zapoznani też z funkcjami Sejmu, z rozmieszczeniem miejsc w Sali Posiedzeń Sejmu. Mogli zobaczyć też poszczególne gmachy za pomocą wirtualnego spaceru – dodatkowo dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy od Pani Poseł Renaty Janik, która na bieżąco opowiadała o każdej sali, o każdym pomieszczeniu.

Pani Poseł opowiadała o swojej pracy, obowiązkach jakie się wiążą z tą rolą, a także o tym jak ciężko jest zostać posłem. Dzieci były bardzo zainteresowane pracą Pani Renaty Janik, zadawały mnóstwo pytań dotyczących zarówno pracy w sejmie RP, jak i czasu wolnego Pani Poseł. Pytania dotyczyły również zagadnień merytorycznych oraz predyspozycji do pełnienia funkcji posła. Pojawiły się więc pytania o przyczyny wyboru tej funkcji, zachowanie na sali obrad w trakcie głosowania nad ustawami, co do których poseł ma odmienne zdanie, czy wreszcie o czas na zainteresowania i hobby, m. in.:

  1. Czym zajmuje się poseł w Sejmie?
  2. Ile trzeba mieć lat, by zostać posłem?
  3. Kim pani Poseł jako dziecko chciała zostać w przyszłości?
  4. Jak odbywa się głosowanie nad ustawami?
  5. Jak Pani Poseł spędza swój wolny czas?

W trakcie spotkania Pani Poseł zadawała pytania związane z Rządem Rzeczpospolitej Polskiej – dzieci, które odpowiedziały dobrze – zostały nagrodzone  pochodzacymi prosto z Sejmu upominkami: smyczami na klucze, płytami z wirtualnym spacerem po salach sejmowych, długopisami. Renata Janik wręczyła dyrektorowi szkoły Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej wraz z dedykacją.

skanowanie0001_p1Na koniec spotkania uczniowie wręczyli Pani Renacie Janik statuetkę z podziękowaniami, a Pani Poseł podarowała każdemu dziecku zakładkę do książki.  Nasz gość ujął nas nie tylko swoją wiedzą ale także poczuciem humoru.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz