Święto Niepodległości w Bolechowicach

Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Woli Murowanej rozpoczęły się szkolne obchody 95–tej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. To wyjątkowe nabożeństwo odprawił ksiądz proboszcz Marian Oduliński. Zwrócił on uwagę, że patriotyzm budowany jest na poczuciu tożsamości narodowej, ale to poczucie musi być jak najbardziej dojrzałe. Przypomniał, że 11 listopada należy również wspomnieć tych, którzy oddali życie za Polskę, tych, którzy chcieli, aby po 123 latach niewoli na mapie Europy znalazła się również nasza Ojczyzna. „Módlmy się za nas samych, bo przecież i my żyjemy w wolnym kraju”- mówił proboszcz Marian Oduliński. We mszy świętej uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Bolechowicach, rodzice, dziadkowie, jak również zaproszeni goście: Wójt Gminy Sitkówka–Nowiny pan Stanisław Barycki, Starosta Kielecki – pan Zdzisław Wrzałka, Prezes spółki Wodociągi Kieleckie – pan Henryk Milcarz, major Mirosław Wąchocki – szef Wydziału Rekrutacji WKU Kielce, Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli – pan Grzegorz Toporek, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Nowinach – pan Jacek Kania, Dyrektor SZPOZ w Sitkówce–Nowinach – pan Marcin Bekier, radne Wiesława Janus i Elżbieta Antoniak, redaktor naczelny „Głosu Nowin” – pan Piotr Piestrzyński, Zespół Ludowo – Obrzędowy Bolechowiczanie, sołtys Woli Murowanej – pan Władysław Zapała i sołtys Bolechowic – pan Zbigniew Jantura.

Po Mszy Świętej wszyscy barwnym korowodem „ Razem ku Niepodległej” prowadzonym przez samego marszałka Józefa Piłsudskiego (w tej roli rodzic i mieszkaniec Bolechowic – Marek Nosek) i towarzyszące mu konno dwie uczennice i żołnierza w strojach narodowych z epoki, udali się do Szkoły Podstawowej w Bolechowicach. O bezpieczeństwo w czasie przemarszu zadbali policjanci z Komisariatu Policji w Chęcinach i strażacy z OSP Szewce – Zawada.

W budynku szkoły nastąpiła dalsza część obchodów tego jakże ważnego dla każdego Polaka święta. Uczniowie i przedszkolaki pod czujnym okiem pana dyrektora Tomasza Gruszczyńskiego, który zadbał o oprawę muzyczną i sam akompaniował dzieciom na fortepianie, Justyny Wielgus, Kamili Siciarskiej, Magdaleny Misztal i Moniki Osuch przygotowali uroczystą i oryginalną akademię. W tym roku złożyły się na nią nie tylko montaż słowno-muzyczny, ale również elementy baletu, pantomima, wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej, przeplatane komentarzem historycznym, gra świateł, elementy akustyczne imitujące wystrzały z pól bitewnych, jak również prezentacja multimedialna przedstawiająca uczniów z Bolechowic wraz z przyjaciółmi naszej szkoły tworzących biało – czerwone kotyliony. Rolę jednego z narratorów odgrywał Pan Wójt Stanisław Barycki. W akademii uczestniczyli też rodzice – panowie Marek Nosek (marszałek Józef Piłsudski) i Emil Gołuch (żołnierz). Wszystko to ukazywało jakże trudną drogę narodu polskiego do niepodległości. Goście wysłuchali również koncertu pieśni patriotycznej i legionowej w wykonaniu „Zespołu Ludowo – Obrzędowego Bolechowiczanie” i muzyków z Filharmonii Świętokrzyskiej. Na zakończenie widowiska, na uczestników spadł deszcz konfetti w narodowych barwach, a samorządowcy rozdali dzieciom cukierki.

Zaprezentowany spektakl spotkał się z dużym zainteresowaniem i bardzo emocjonalnym przyjęciem ze strony gości, rodziców i mieszkańców, którzy tłumnie odwiedzili tego dnia naszą szkołę. Społeczność szkolna miała świetną okazję, by przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia w dziejach naszego narodu. Była to wspaniała lekcja patriotyzmu.

– Uroczystość, w której przed chwilą wzięliśmy udział może być przykładem dla innych jak cieszyć się ze Święta Niepodległości. To pokazali młodzi i starsi, uczniowie i członkowie zespołu „Bolechowiczanie”, wszyscy którzy czynnie brali udział w przedstawieniu albo śpiewali razem z nami pieśni patriotyczne. – mówił na zakończenie Włodarz Gminy Sitkówka – Nowiny pan Stanisław Barycki. Pan Wójt podziękował również wszystkim, którzy zaangażowali się w zorganizowanie tak oryginalnej akademii – dyrekcji, nauczycielom, pracownikom i uczniom Szkoły Podstawowej w Bolechowicach.

Akademia ta przypomniała, że był to okres wielkiego, narodowego zrywu do wolności, gotowości poświęcenia swojego losu ojczyźnie. Po 123 latach niewoli Polska stała się krajem niepodległym. Przyczyniło się do tego wiele osób, często bezimiennych, którzy na frontach I wojny światowej walczyli pod obcymi sztandarami za Polskę – mówił na zakończenie uroczystości Tomasz Gruszczyński – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bolechowicach.

Uczestniczący w widowisku starosta kielecki – Zdzisław Wrzałka, podziękował uczniom, nauczycielom oraz rodzicom za przepiękną akademię.

– Uczniowie bardzo się zaangażowali w organizację Święta Niepodległości. To bardzo piękna inicjatywa i należy się tylko cieszyć, że tu w Bolechowicach jest kultywowana nasza tradycja, że dzieci od najmłodszych lat poznają historię Polski. – mówił Pan Starosta.

Pan Henryk Milcarz podkreślił, iż Naród polski musiał wiele doświadczyć i wycierpieć, aby odzyskać wolność i niepodległość. Dbajmy o nią najlepiej jak umiemy – apelował pan prezes.

Przedstawienie w szkole w Bolechowicach miało scenografię i oprawę jakiej mogliby chociażby pozazdrościć twórcy filmu o czarnoksiężniku Oz. – fachowo ocenił jeden z zaproszonych gości – redaktor naczelny „Głosu Nowin”- pan Piotr Piestrzyński.

O wydarzeniu w mediach:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz