LEKCJA JAKICH NIE….WIELE.

Niezwykła wycieczka, połączona z zajęciami przyrodniczymi w terenie, stała się udziałem uczniów klasy IV i V Szkoły Podstawowej w Bolechowicach, w gminie Sitkówka-Nowiny.
W dniu 25.IX 2013 uczniowie wyżej wymienionej  szkoły udali się, w ramach zajęć z przyrody, na wycieczkę do Kamieniołomu „Zgórsko”, położonego w pobliżu Cementowni Nowiny. Dzieciom towarzyszyła nauczycielka przyrody, mgr Ewa Wcisło i wychowawczyni klasy IV, mgr Kamila Siciarska.
Celem wycieczki było przybliżenie  walorów krajobrazowych okolicy, w której mieszkają uczniowie, prowadzenie obserwacji przyrodniczych z wykorzystaniem lupy i mikroskopu, wyznaczanie kierunków geograficznych z wykorzystaniem mapy  i kompasu, pomiar wyznaczonego przez nauczyciela niewielkiego terenu i wykonanie jego rysunku w skali.
Tuż po przybyciu na miejsce, uczniowie zapoznali się z krótką charakterystyką kamieniołomu. Mimo, że Kamieniołom „Zgórsko”  położony  jest zaledwie kilka minut jazdy samochodem od szkoły, w sąsiedztwie domostw kilkorga z uczniów, zaledwie dwoje z dwanaściorga dzieci obecnych na zajęciach, miało okazję odwiedzić ten malowniczy zakątek.
A szkoda, bo Kamieniołom  urzeka swoją obecną postacią do tego stopnia, że można zapomnieć o jego przemysłowej przeszłości. Jeszcze w latach 80 wydobywano z tego miejsca surowiec wapienny, wykorzystywany w przemyśle chemicznym, hutniczym i cukrowniczym. Obecnie wyrobisko zalane jest wodą o średniej głębokości 5m. Staw jest zarybiony i stanowi prawdziwy raj dla wędkarzy. Dodatkowo zbocza kamieniołomu porasta zróżnicowana roślinność. To wszystko zachwyca przybywających coraz liczniej turystów oraz mieszkańców okolicy.
Nie dziwi więc fakt, że uczniowie ochoczo przystąpili do realizacji przydzielonych im przez nauczycieli zadań. Klasa IV zbierała okazy będące później przedmiotem obserwacji  za pomocą lupy i mikroskopu – liście, wodę ze zbiornika „Zgórsko”, owady, skały. Klasa V wyznaczała kierunki geograficzne z użyciem kompasu, orientowała mapę  w terenie, wykonywała pomiary wytyczonego kawałka obszaru, nanosząc jego szkic na kartkę papieru.
Wkrótce ławki, specjalnie przewiezione ze szkoły na potrzeby tej niezwykłej lekcji, pełne były wszelkiego rodzaju okazów owadów, skał, liści, kwiatów itp. Uczniowie przystąpili do sporządzania preparatów mikroskopowych, następnie prowadzili obserwacje  na dostarczonych ze szkoły mikroskopach oraz lupach. Uczniowie wykazali się niezwykłym entuzjazmem, cierpliwością i rzetelnością w prowadzeniu obserwacji, jak na prawdziwych przyrodników przystało. Wszystkie spostrzeżenia dokumentowali na specjalnych  Kartach Obserwacji.
Na pochwałę zasługuje również klasa V, która bardzo sprawnie dokonała pomiarów wyznaczonego terenu i zadziwiająco łatwo ustaliła skalę, w jakiej należy wykonać plan tegoż obszaru na kartce papieru.
Ponadto uczniowie klasy V nie pozostali obojętni na obserwacje przyrodnicze prowadzone przez ich kolegów z klasy IV i sami włączyli się w sporządzanie i obserwowanie preparatów pod mikroskopem.
Wszystkim dopisywały humory, panowała domowa atmosfera, czego nie omieszkał zauważyć Dyrektor Szkoły w Bolechowicach, pan Tomasz Gruszczyński,  przybyły na miejsce lekcji wraz z gościem specjalnym, panem Wójtem gminy Sitkówka-Nowiny- Stanisławem Baryckim. Pojawienie się Wójta było prawdziwą niespodzianką i zaskoczeniem dla wszystkich , tym bardziej, że mieli oni świadomość, że Wójt będący z wykształcenia chemikiem, doskonale zna i docenia to miejsce pod względem geologicznym i krajobrazowym. Włodarz Gminy przywiózł ze sobą słodkie niespodzianki, którymi to hojnie obdarował wszystkich uczestników tej jakże niecodziennej lekcji przyrody. Dziękujemy Panu Wójtowi, że mimo napiętego grafiku znalazł chwilę czasu, aby osobiście uczestniczyć w tak ciekawym przedsięwzięciu jakim była lekcja przyrody na świeżym powietrzu,  w tak urokliwym miejscu jakim jest Kamieniołom „Zgórsko”. Czas szybko upłynął , po dwóch godzinach pobytu na  terenie kamieniołomu przyszedł czas na powrót uczniów i nauczycieli do szkoły. Wszyscy mają nadzieję, że wkrótce nadarzy się okazja na kolejną taką lekcję przyrody w plenerze.    

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz