II Powiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek

Tradycyjne, wszystkim znane kolędy, ale i stare, zapomniane pastorałki oraz współczesne pieśni bożonarodzeniowe zaprezentowali 31 stycznia 2013 r. w Szkole Podstawowej w Bolechowicach uczestnicy II Powiatowego Konkursu Kolęd i Pastorałek, którego koordynatorem była pani Magdalena Krzyważnia. Celem konkursu było zaprezentowanie wartościowych pod względem religijnym i artystycznym kolęd i pastorałek, a także utworów związanych tematycznie z przeżyciem tajemnicy Bożego Narodzenia, jak również promocja solistów i zespołów artystycznych. Koncert, dorównując najlepszym polskim konferansjerom, prowadziła pani Anna Koprowska. Ciepły, profesjonalny, pełen młodzieńczego entuzjazmu był tegoroczny konkurs.

Zawitali do nas soliści i  grupy kolędnicze z różnych rejonów  powiatu, a nawet i województwa. Mianowicie w nasze szkolne progi zawitała Szkoła Podstawowa Podchojny z powiatu jędrzejowskiego. Swoją obecnością zaszczycili nas także Pan Wójt Gminy Sitkówka Nowiny Stanisław Barycki wraz z małżonką Teresą Barycką, przyjaciele szkoły – Zespół Bolechowiczanie, rada Gminy na czele z Przewodniczącym –panem Sebastianem Nowaczkiewiczem, dyrektorzy szkół.
Pan Dyrektor Tomasz Gruszczyński powitał wszystkich przybyłych gości przypominając, iż: „kolędy stanowią cenny skarb w naszym dziedzictwie kulturowym. Są one najpiękniejsze pod względem treści i melodii. Dlatego w porównaniu z innymi krajami kolęd mamy najwięcej”.

Na scenie zaprezentowali się uczniowie z 10 szkół .Konkurs odbył się w dwóch kategoriach; klasy I-III i IV- VI soliści i zespoły . Oceniane były następujące kryteria: dobór repertuaru do możliwości wokalnych wykonawców, emisja, dykcja i intonacja, estetyka i dostosowanie ubioru do prezentowanego utworu, inscenizacja ruchowa, ogólny wyraz artystyczny. Dodatkowym atutem koncertu i prezentacji uczniów była gra świateł i kolorowych fleszy, piękne stroje, wykorzystanie instrumentów muzycznych. Występy młodych artystów oceniało jury w składzie: włodarz gminy pan Stanisław Barycki, pani Anna Kustra (Filharmonia Świętokrzyska), pani Anna Sikora (Uniwersytet Jana Kochanowskiego, pan Andrzej Piotrowski (choreograf tańca), Izabela Buda (Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Chęcinach). W przerwie między występami kolejnych artystów zaprezentowali się Szkolny Zespół Taneczny z Bolechowic „Promyki”, tańcząc poloneza do kolędy „Bóg się rodzi” oraz „Suitę Świętokrzyską”. Gościnnie wystąpił także zespół wokalny „ Tu i teraz” z Zespołu Szkół w Nowinach i tradycyjnie już przyjaciele szkoły „ Bolechowiczanie”.

Komisja konkursowa po wysłuchaniu wszystkich uczestników miała bardzo trudny wybór, gdyż wszyscy pięknie zaśpiewali. Po długich obradach wyłoniono zwycięzców.

W młodszej kategorii (soliści) nagrody otrzymali:
I miejsce – Laura Olchawa ( ZS Brzeziny)
II miejsce – Patrycja Lasa (SP Polichno)
III miejsce – Michał Milcarz (SP Bolechowice)
Wyróżnienie: Zuzanna Boruch (SP Radkowice)

Zespoły:
I miejsce – SP Podchojny
II miejsce – SP nr 15 Kielce
III miejsce – Zespół Szkół Brzeziny
Wyróżnienie: ZS Obice

W starszej kategorii solistów wyniki konkursu przedstawiały się następująco:
I miejsce– Dominika Wrońska (SP Chęciny)
II miejsce – Justyna Wypych (SP Nowiny)
III miejsce – Katarzyna Podczasiak ( SP Nowiny)
Wyróżnienie: Kacper Kwiatkowski ( SP Chęciny)

Zespoły:
I miejsce – SP nr 15 w Kielcach
II miejsce – SP Bolechowice
III miejsce – SP Podchojny
Wyróżnienie: SP Kowala

O tym, że nasza gmina jest bogata w młode talenty udowodnił również 9-letni Adam Piestrzyński wykonując na gitarze klasycznej kolędę „Lulajże Jezuniu”. Młodemu artyście życzymy wielu sukcesów scenicznych.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci odtwarzaczy DVD, gier planszowych, gier edukacyjnych i książek.
Dobra organizacja konkursu, sprawne prowadzenie oraz wysoki poziom śpiewających, spowodował, że wszyscy dobrze się bawili i stworzyli bardzo serdeczną i miłą atmosferę, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

Tuż po zakończeniu koncertu Pan Dyrektor Tomasz Gruszczyński zaprosił na kolejny, trzeci już Konkurs Kolęd i Pastorałek za rok, mając przy tym nadzieję, że odwiedzi nas wówczas jeszcze więcej szkół z naszego powiatu, a nawet i województwa.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz