Sprzątanie świata

Tradycyjnie co roku włączamy się z dziećmi do akcji „Sprzątania Świata”, by od najmłodszych lat uczyć zasad dbania o środowisko.
W tym roku sprzątanie odbyło się dniu 28.09.2012r. W ramach akcji dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w :

  • SPRZĄTANIU ŚWIATA
  • POSZUKIWANIU JESIENI
  • PIECZENIU KIELBASEK

Po odpowiednim przygotowaniu, czyli rozmowie na temat celowości i znaczenia akcji wyruszyliśmy w teren.
Grupa Pszczółki dzieci 3-letnie pod opieką – Pani Anny Marzec,
Grupa Motylki dzieci 4-letnie pod opieką – Pani Moniki Osuch,
Grupa Biedronki dzieci 5-6 letnie pod opieką – Pani Ewy Krzysztofek,

Przed budynkiem przedszkola było bardzo wesoło. Każde dziecko dostało foliową rękawiczkę i… było trochę kłopotu i śmiechu zarazem, bo nie wszystkim dzieciom paluszki trafiały w odpowiednie otworki. Niektóre dzieci dumnie wznosiły rączkę do góry pokazując, że im się udało, inne skorzystały z pomocy swoich Pań. „Uzbrojeni” w rękawiczki ochronne wyszliśmy poza teren przedszkola. Oczyszczaliśmy ze śmieci trawniki i chodniki w pobliżu naszej placówki. Dzieci cieszyły się z każdego „złowionego” śmiecia. Były dumne, że teraz dzięki nim wokół naszego przedszkola jest czysto. Zakończeniem akcji było ognisko i pieczenie kiełbasek na placu szkolnym. Wszystkie dzieci zrozumiały, że miejscem na śmieci jest kosz. Jeżeli nie ma go w pobliżu, papierki, czy inne niepotrzebne rzeczy zabieramy ze sobą (w kieszeni, czy u mamy w torbie). Wyrzucamy je do kosza spotkanego po drodze albo w domu.
Ważne jest, by taką postawę kształtować u dzieci już od najmłodszych lat, bo jak mówi przysłowie: „Czym skorupka za młodu nasiąknie…”. Ważny jest tutaj na co dzień dobry przykład rodziców. Wszak dzieci uczą się przez naśladownictwo. Nie wystarczy dzieciom mówić, jak mają postępować, ale trzeba samemu postępować tak, jak się mówi.
Jeśli świat będzie czysty – zdrowa będzie żywność, powietrze, woda. To wpajamy maluchom od najmłodszych lat.

Opracowała: Ewa Krzysztofek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz