Światowy Dzień  Życzliwości i Pozdrowień

W dniu 21 listopada 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Tolerancji oraz Światowy Dzień  Życzliwości i Pozdrowień. Wszyscy uczniowie klas I – VIII spotkali się z tej okazji na przygotowanej przez pedagoga Annę Koprowską i nauczyciela Bognę Kuźmuk uroczystości.  Obchody Dnia Tolerancji mają na celu uwrażliwienie opinii na wszelkie przejawy nietolerancji, dyskryminacji i ksenofobii, kształtowanie postaw tolerancji oraz przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek, bez względu na pochodzenie, kulturę czy religię. W takich chwilach warto zastanowić się nad własną postawą  w odniesieniu do ludzi, z którymi współżyjemy. 21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i pozdrowień, a oryginalna nazwa brzmi Hello World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hello, cześć do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. To wyśmienita okazja do dobrych uczynków i pozytywnych emocji. 

           Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z historią i tradycją tych świąt na podstawie przedstawionych prezentacji multimedialnych przygotowanych przez organizatorów   i uczniów klasy VI Mateusza Kucińskiego, Kacpra Molendy, Wiktora Witkowskiego oraz Wiktora Stokowca.  W dalszej części wysłuchaliśmy piosenek o tolerancji w wykonaniu Stanisława Sojki, i Marty Popiel. W niektórych miastach Polski ten wyjątkowy dzień  to okazja do specjalnych seansów kinowych, dlatego też i nasi podopieczni obejrzeli film pt. Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji. Czytaliśmy wiersze i cytaty mówiące  o tolerancji. Dzieci chętnie wypowiadały się na poruszane kwestie, wykazując się po raz kolejny dojrzałością  i zrozumieniem omawianego tematu.   Na zakończenie rozstrzygnięto plebiscyt szkolny pod hasłem „Znajdź się wśród życzliwych” który został poprzedzony głosowaniem uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły. W wyniku podsumowania i zliczenia wszystkich głosów wyłoniono Króla i Królową życzliwości, którzy zostali uroczyście ukoronowani przez panią Dyrektor Urszulę Wierzbicką. Wyróżnieni uczniowie Gabriela Chrabąszcz i Jan Chrobot otrzymali nagrody książkowe. 

        Nasza akcja, która jest kontynuowana od trzech lat niesie za sobą przesłanie: bądźmy życzliwi na co dzień, a nie od święta i pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką. 

fotogaleria klik

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.