Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodziliśmy w naszej szkole Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia uczniowie wzięli udział w uroczystej mszy świętej w kościele pod wezwaniem Chrystusa Odkupiciela w Nowinach, a także w montażu słowno- muzycznym  pt.: „Oni zachowali się jak trzeba” ukazali życie Danuty Siedzikówny ps. „Inka” oraz Feliksa Selmanowicza ps. Zagończyk.

Dzieci  w bardzo emocjonalny i ciekawy sposób przedstawiły nam sylwetki Żołnierzy Wyklętych, którzy ponieśli śmierć walcząc o niepodległość Polski.

To właśnie m.in. o nich przez ponad 50 lat nie wolno było mówić, pisać i czytać. Władze komunistyczne chciały zlikwidować pamięć o tych bohaterach narodowych walczących najpierw z okupantem niemieckim, a po 1945 z okupantem sowieckim- przypominał ksiądz proboszcz- Józef Kubicza.

Po zakończeniu uroczystości, przedstawiciele naszej szkoły wraz z panią dyrektor- Urszulą Wierzbicką złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym walki żołnierzy Armii Krajowej o wolność naszej ojczyzny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz