Wizyta w Centrum da Vinci

Leonardo 34_resize

         Dnia 16.03.2016r uczniowie klasy IV, V, VI Szkoły Podstawowej w Bolechowicach wraz z opiekunami udali się z wizytą do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim. Była to już druga wizyta uczniów naszej szkoły w Centrum od czasu jego otwarcia jesienią 2014r. Tym razem celem wizyty było zapoznanie się z wystawą pt „Człowiek – niezwykła maszyna”. Poświęcona jest  ona pięciu czynnościom życiowym człowieka: oddychaniu, funkcjonowaniu układu krążenia, reakcjom na bodźce, utrzymaniu postawy pionowej oraz odżywianiu.

     Zwiedzając ekspozycję uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak przekazywane są impulsy, mieli możliwość sami sprawdzić, jak szybko reagują na dotyk, światło i dźwięk, mogli naszkicować graf własnego snu i dowiedzieć się, jaka ilość snu jest najkorzystniejsza dla zdrowia.

     W innej części wystawy dzieci poznawały tajemnice układu kostnego człowieka, obserwowały obciążenia kręgosłupa w pozycji siedzącej i przy podnoszeniu ciężarów. Istniała też możliwość ułożenia puzzli z kręgosłupa oraz skorygowania postawy nieprawidłowo siedzącego człowieka.

    Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyła się jazda na rowerze, ponieważ na ekranie pokazywał się szkielet wykonujący te same ruchy co rowerzysta.

     Wystawę uzupełniały dwie strefy, w których każde dziecko mogło przetestować sprawność fizyczną i umysłową. Uczniowie sprawdzali więc, czy są w stanie zapamiętać szyfr, przewrócić w myślach przedmiot. Przekonali się także, jak szybko są w stanie pobiec i jak wysoko skoczyć.

    Dopełnieniem naszej wizyty w Centrum, a zarazem punktem wystawy, który wzbudził u uczniów szczególne zainteresowanie, była jazda na wózku inwalidzkim po specjalnie przygotowanym torze z przeszkodami. Ci, którzy zdecydowali się na jazdę wózkiem, chociaż przez krótki czas doświadczyli, z jakimi problemami komunikacyjnymi borykają się na co dzień ludzie niepełnosprawni.

      Wizyta  w Centrum Nauki da Vinci dobiegła końca  i po blisko dwóch godzinach przyszła pora wracać. Uczniowie wraz z opiekunami w wyśmienitych nastrojach powrócili do szkoły mając świadomość, że pożytecznie spędzili to słoneczne przedpołudnie na nauce i zabawie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz