„Poznaj swojego doradcę kariery!”

1219t

        Ogólnopolski Tydzień Kariery, czyli OTK, to coroczne działanie inicjowane przez Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej mające na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego – wspierania edukacji, zawodu, pracy i kariery.
Adresatami i docelowymi odbiorcami OTK są wszyscy potrzebujący profesjonalnego wsparcia w planowaniu dalszej edukacji, zawodu, pracy, kariery. Inicjatywa ta skierowana jest zarówno do zainteresowanych uczniów (dzieci i młodzieży), studentów, jak i osób dorosłych. Spełnia tym samym założenia całożyciowego poradnictwa zawodowego.
Nasza szkoła kolejny już raz uczestniczyła w przedsięwzięciu, jakim jest Ogólnopolski Tydzień Kariery. W tym roku hasłem przewodnim było: „Poznaj swojego doradcę kariery”.
W ramach obchodów naszą szkołę odwiedziły panie z Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach: Katarzyna Piżuch i Marta Rojek wraz z wykwalifikowanym ratownikiem medycznym, panem Rafałem Maziejukiem. Zapoznał on najmłodszych z sytuacjami wymagającymi szybkiej reakcji, mogącymi ratować życie i zdrowie drugiego człowieka. Opowiedział również dzieciom na czym polega jego ciężka. Uczniowie choć na chwilę mogli poczuć się jak prawdziwy ratownik medyczny. Ćwiczyli technikę zakładania kołnierza ortopedycznego, uczyli się sprawdzać oznaki życiowe poszkodowanego, jak również przy wykorzystaniu fantomów i profesjonalnego sprzętu, udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Pan ratownik uświadomił nam jak ważna jest udzielona komuś w potrzebie pierwsza pomoc. Bardzo często, właśnie dzięki niej poszkodowany ma szansę przeżyć.
Podczas zajęć pani Katarzyna Piżuch zapoznała także dzieci z aktualną sytuacją na rynku pracy, również regionalnym, oraz możliwościami poszukiwania zatrudnienia. Wskazała najlepsze i najbardziej skuteczne metody poszukiwania pracy.
Uczniowie dowiedzieli się, jakich kwalifikacji, predyspozycji i doświadczenia poszukują pracodawcy u swoich potencjalnych pracowników.

Włączając się w OTK, podjęliśmy inicjatywę spotkania z ciekawymi ludźmi, która wpisywała się w hasło przewodnie tegorocznych obchodów. Dzięki takim spotkaniom uczniowie mają możliwość lepszego poznania zasad rządzących na rynku pracy, niekiedy trudnych „do ogarnięcia” przez młodych ludzi, dopiero rozpoczynających swoją karierę zawodową. – mówi Dyrektor Szkoły pan Tomasz Gruszczyński.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz