SOBOTA Z MUNDUREM…

DSC_0074ECHO DNIA – LINK

        Z okazji Dnia Dziecka nasza placówka corocznie od 7 lat organizuje Festyn Rodzinny. Głównym celem festynu jest kształtowanie u uczniów umiejętności spędzania wolnego czasu z całą rodziną, zacieśnianie więzi emocjonalnej między rodzicami a dziećmi, wspólne przeżywanie uroczystości, propagowanie zdrowego stylu życia, integracja ze środowiskiem lokalnym, nawiązanie szerszego porozumienia z rodziną uczniów, zaangażowanie wszystkich rodziców do pracy na rzecz szkoły i prezentacja dorobku artystycznego szkoły i przedszkola.            Jest to impreza zorganizowana nie tylko dla dzieci z naszej szkoły i szkół Gminy Sitkówka- Nowiny. Zapraszamy też uczniów i rodziców sąsiednich Gmin Chęciny i Morawica poprzez przygotowane wcześniej plakaty. Na plac szkolny przybywają całe rodziny: rodzice, dziadkowie, rodzeństwo i oczywiście dzieci aby wspólnie się bawić, brać udział w różnych konkursach, skosztować coś dobrego i otrzymywać nagrody. twierdzi pan dyrektor – Tomasz Gruszczyński.

Dnia 31 maja 2014 roku w Szkole Podstawowej w Bolechowicach odbył się kolejny- siódmy już festyn rodzinny. Tym razem hasło uroczystości brzmiało: „ Sobota z mundurem…”

Swoją obecnością zaszczycili nas dostojni goście: Wójt Gminy Sitkówka – Nowiny Stanisław Barycki, wicewójt Krzysztof Rym, Posłanka na Sejm RP Renata Janik, Poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, sekretarz świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości- Andrzej Pruś, Poseł na Sejm RP Andrzej Bętkowski, Radny powiatu kieleckiego Kazimierz Bielecki, Starosta Kielecki Zdzisław Wrzałka, Prezes Wodociągów Kielce Henryk Milcarz, major Mirosław Smerdzyński, major Andrzej Szostak, rotmistrz Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. XIII Pułku Ułanów Wileńskich Robert Mazur, Prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Modelarzy Redukcyjnych Karol Jagusiński, przedstawiciele Rady Gminy, Rada Sołecka Bolechowic, główny projektant i wykonawca sceny Piotr Domański.

            Na ręce dyrektora szkoły Tomasza Gruszczyńskiego Prezes PiS Jarosław Kaczyński, za pośrednictwem posła Krzysztofa Lipica, przekazał album „Warto być Polakiem” poświęcony Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu. Od wszystkich przybyłych gości dzieci otrzymały specjalne upominki. Polscy parlamentarzyści, natomiast, podarowali nam gadżety pochodzące prosto z Sejmu RP. Otrzymalismy również listy gratulacyjne od Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska, Wojewody Świętokrzyskiej Bożentyny Pałki- Koruby, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa, byłego Europosła Bogusława Sonika, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.

Uroczystość rozpoczęło oddanie do użytku nowoczesnego kompleksu scenicznego, ufundowanego przez Radę Sołecką Bolechowic i Wójta Gminy Sitkówka – Nowiny. Gospodarz Gminy Stanisław Barycki wraz z dyrektorem szkoły Tomaszem Gruszczyńskim zgodnie z hasłem przewodnim festynu  na plac szkolny wjechali najprawdziwszym samochodem bojowym HMMWV HUMMER . Po przecięciu symbolicznej wstęgi i po krótkich przemówieniach tych, dzięki którym powstał nowoczesny obiekt przy Szkole Podstawowej w Bolechowicach, na scenie swoje umiejętności mogły zaprezentować w kolejności najpierw przedszkolaki wszystkich trzech grup przygotowane przez panie: Ewę Krzysztofek, Anetę Gruszczyńską, Monikę Osuch i Annę Marzec. Dzieci śpiewały, tańczyły recytowały utwory specjalnie dla zaproszonych gości, jak również dla swoich mam i tatusiów. Następnie w przedstawienie „SOS dla Ziemi” wystawili uczniowie klasy II przygotowani przez swoją panią- Agnieszkę Porzucek. „Konopnicka ciągle żywa”, to natomiast inscenizacja wystawiona przez uczniów uczęszczających na zajęcia koła teatralnego, prowadzonego przez panią Justynę Wielgus. Spektakl ten swym charakterem  nawiązywał do motywu przewodniego naszego festynu.

          Tegoroczny festyn był wyjątkowy, ponieważ organizatorzy zaproponowali nam bardzo dużo atrakcji, a zaproszeni goście zapewnili wszystkim świetną rozrywkę. Stoiska obfitowały w interesujące eksponaty, w przepyszne wypieki i smakołyki przygotowane przez rodziców, a nawet kiełbaski prosto z ogniska ufundowane dla dzieci przez dyrektora Szkoły Tomasza Gruszczyńskiego i Radę Sołecką Bolechowic. Mogliśmy podziwiać eksponaty ze skarżyskiego Muzeum Orła Białego – słynny karabin maszynowy MG-34, rarytas dla fanów militariów, a także popularnego „kałacha”, czyli automat AK – 47, którego każdy mógł dokładnie obejrzeć, i potrzymać w rękach. Widzieliśmy też samochody bojowe typu np. SKORPION 3, HAMMER, HONKER SAPER, High Mobility Multipupose Wheeled Vehicle prezentowane na naszym festynie przez Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z kieleckiej Bukówki. Na stoisku promocyjnym polskiej straży granicznej dzieci mogły m. in. obejrzeć sprzęt używany w służbie, zrobić odciski linii papilarnych, przymierzyć kamizelki kuloodporne, zwiedzić samochód służbowy Schengenbus, wziąć udział w konkursie plastycznym oraz otrzymać wyjątkowy paszport dokumentujący przekroczenie przygotowanego przez funkcjonariuszy straży granicznej punktu kontroli granicznej. Stoisko promujące wojsko oraz wizerunek Polskich Sił Zbrojnych i służby wojskowej wystawiła też Wojskowa Komenda Uzupełnień z Kielc i z Buska – Zdroju. O wrażenia dla miłośników motoryzacji zadbali członkowie kieleckiego stowarzyszenia Wild-Thing, grupy kolekcjonerów pojazdów militarnych z Kielc. Zaprezentowali kilka wojskowych wersji jeepów. Do Bolechowic razem z nimi przyjechał też „Humvee”, czyli armijna edycja popularnego terenowego samochodu Hummer. Wehikuły wzbudzały duże zainteresowanie zgromadzonych gości. Plutonowy Piotr Lech i starszy szeregowy Jacek Pastuszka objaśniali działanie min przeciwpiechotnych i przeciwpancernych, pocisków artyleryjskich i moździerzowych z różnych okresów historycznych, czyli wszystko to, z czym stykają się na co dzień podczas trudnej pracy sapera. Uczestnicy festynu „Sobota z Mundurem…” byli też świadkami najprawdziwszej szarży ułańskiej przedstawionej przez Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. XIII Pułku Ułanów Wileńskich, którym dowodził rotmistrz Robert Mazur.

Dzieci wraz z rodzicami brali też udział w sześciu konkurencjach zorganizowanych przez nauczycieli naszej szkoły. I tak całe rodziny mogły sprawdzić swoje umiejętności uczestnicząc w kalamburach, zaliczając test na żołnierza, przeciągając linę, strzelając z paint – ballu, czy rzucając „granatem” do celu. Za zaliczoną konkurencję zawodnicy otrzymywali stempel pieczęci na przygotowanej specjalnie na tę okoliczność karcie obiegowej. Każdy, kto zebrał komplet, pieczątek wrzucał obiegówkę do urny, a w konsekwencji brał udział w losowaniu nagród ufundowanych przez Prezesa Rady Ministrów- Donalda Tuska, Wojsko Polskie oraz dyrektora szkoły Tomsza Gruszczyńskiego. Dużą frajdę stanowiła przejażdżka samochodami  bojowymi typu: Honker Sapper i Hammer, jak również motorem z czasów II wojny światowej, który jest własnością kolekcjonera zabytków- przyjaciela szkoły – pana Marka Leśniewskiego. Udział w festynie Jednostki z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznej sprawił, że każdy z uczestników imprezy mógł, choć na chwilę, poczuć się jak prawdziwy żołnierz.

Nie zabrakło też atrakcji dla naszych najmłodszych festynowiczów, którzy to mogli pojeździć na karuzeli figurowej, poskakać na trampolinie ogrodowej, czy pobawić się na dmuchanym placu zabaw. Spalone podczas zabaw oraz konkurencji sportowych i umysłowych kalorie można było uzupełnić zjadając prosto z kuchni polowej żołnierską grochówkę, a na deser zagryzając watę cukrową.  Nad przebiegiem całości imprezy czuwały panie: Ewa Krzysztofek i Anna Koprowska, które tego dnia porzuciły zawód nauczyciela i wcieliły się w rolę konferansjerek. Nie zabrakło też występów zespołów. Specjalnie dla społeczności sołectwa Bolechowice i całej Gminy Sitkówka – Nowiny wystąpiły zespoły: „Vanilia” i „The Canned Word”. Z wszystkich festynowych atrakcji dzieci korzystały za darmo.

Na imprezę prócz mieszkańców Bolechowic, bardzo licznie przybyli mieszkańcy całej Gminy, jak z miasta wojewódzkiego Kielce.

 Bogaty program uroczystości przewidywał również:

– występ szkolnego zespołu ludowego „Promyki”,

– występ szkolnego zespołu wokalno – instrumentalnego pod przewodnictwem pana Michała Wcisło,

– występ Gminnej Orkiestry Dętej pod batutą Józefa Janaszka

– występ szkolnego chóru „Del – Sol”, kierowanego przez nauczycielkę muzyki, panią Magdalenę Misztal,

– koncert chóru wojskowego „Żołnierskie Echa” z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce

– pokaz sztuk walki w wykonaniu przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Bolechowicach,

– wystawę modeli i makiet Szkolnego Koła Modelarskiego,

– zawody wojskowo – obronne z udziałem wojska i uczniów Szkoły Podstawowej w Bolechowicach,

– wojskową kuchnia polowa gdzie uczestnicy festynu mogli spróbować najprawdziwszej wojskowej grochówki.

Cały festyn Patronatem Honorowym objęli:

– Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej – Beata Oczkowicz

– Wójt Gminy Sitkówka Nowiny – Stanisław Barycki

-Poseł na Sejm RP – Renata Janik

– Wojewoda Świętokrzyski – Bożentyna Pałka- Koruba

– Europoseł – Bogusław Sonik

– Prezes Wodociągów Kieleckich – Henryk Milcarz

– Marszałek Województwa Świętokrzyskiego- Adam Jarubas

– Starosta Kielecki – Zdzisław Wrzałka

– Świętokrzyski Kurator Oświaty – Małgorzata Muzoł

 Patronat medialny nad imprezą objęli:

– „Echo Dnia”

– Radio Kielce

– Radio Fama

– Gazeta Wyborcza

– „Głos Nowin”

 Impreza zakończyła się około godziny 19.30. Na długo w naszej pamięci pozostanie ten niezwykły festyn szkolny. Należy podkreślić, iż to wspaniałe przedsięwzięcie udało się dzięki ogromnej, wspólnej pracy dyrekcji szkoły, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców, a także dzięki sponsorom i partnerom, którzy rozumieją potrzeby dzieci i jak zawsze przyszli nam z pomocą. Można z całą pewnością stwierdzić, że festyn należy do udanych i na pewno będzie powtórzony za rok.

Wszystkim zaproszonym gościom, rodzicom, pracownikom szkoły, wychowawcom i nauczycielom oraz uczniom naszej szkoły – serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu tak fantastycznej imprezy!

IMG_20140603_123019Uczniowie, Rodzice, Grono Pedagogiczne i wszyscy pracownicy Szkoły Podstawowej  w Bolechowicach złożyli podziękowania doskonałemu menagerowi, dzięki któremu nasza placówka prężnie się rozwija na każdym szczeblu działania, panu dyrekorowi Tomaszowi Gruszczyńskiemu i wręczyli pamiątkową statuetkę, która na pewno będzie Go motywowała do dalszej pracy służącej rozwojowi naszej szkoły, jak również polskiej edukacji.

                                                                                                                   Justyna Wielgus

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz