Nasze szkolne Betlejem

Magia Świąt Bożego Narodzenia może trwać dłużej dzięki zwyczajom i obrzędom świątecznym. Kolędowanie, szopki, spotkania opłatkowe, jasełka sprawiają bardzo radosną atmosferę. Przedstawienia jasełkowe mają długie dzieje. Według tradycji kościelnej pierwsze jasełka jako adoracje żłóbka wystawił św. Franciszek z Asyżu w XIII wieku – o tym wszystkim, w świąteczny, jasełkowy wieczór 15.12.2011r, witając zgromadzonych na sali gimnastycznej gości, przypomniał Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bolechowicach – Tomasz Gruszczyński. Dziś jasełka to widowisko w formie teatrzyku, związane z narodzinami Jezusa Chrystusa w Betlejem. W naszej szkole oglądamy je tradycyjnie, co roku. Tytuł tegorocznych, to Nasze szkolne Betlejem.
Przygotowania do przedstawienia, pod czujnym okiem Pani Dyrektor – Bogny Kuźmuk, trwały od miesiąca, uczniowie poświęcili wiele czasu na próby, tym bardziej, że poza nauką tekstu, dzieci uczyły się też grać na różnego rodzaju instrumentach (gitara basowa, perkusja, keyboard, flet), śpiewać i tańczyć, by w pełni oddać radość z narodzenia Pana. Po raz kolejny w sali gimnastycznej naszej szkoły zabrakło miejsc siedzących. Tomasz Gruszczynski, dyrektor szkoły nie ukrywał podekscytowania. – To jest właśnie niezwykłe w naszych jasełkach, że biorą w nich udział wszyscy uczniowie szkoły i tak duża liczba mieszkańców. Odwiedziło nas około 400 mieszkańców Woli Murowanej i Bolechowic. Obecni byli znamienici goście: Gospodarz Gminy Sitkówka-Nowiny, Pan Stanisław Barycki, v-ce Wójt pan Krzysztof Rym, Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli – pan Grzegorz Toporek, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Kielcach – pani Joanna Wojcieszyńska, przedstawiciele Rady Gminy, sołtys Bolechowic – pan Zbigniew Jantura, sołtys Woli Murowanej – pan Władysław Zapała oraz zespół ludowy Bolechowiczanie. Oprócz wyżej wymienionych gości publiczność stanowili również rodzice i najbliżsi naszych uczniów.  Staropolskim zwyczajem Pan Dyrektor złożył wszystkim obecnym najgorętsze życzenia świąteczne. Później nadszedł czas na część artystyczną.
Na scenie wystąpili mali i duzi artyści. Począwszy od naszych milusińskich 3-latków, przedszkolaków, dzieci z kl.1-6, aż do zaproszonych na tę uroczystość gości. Nasi milusińscy, czyli 3-latki i oddział przedszkolny dla Dzieciątka śpiewały i tańczyły w rytm wesołej pastorałki Świeć , Gwiazdeczko, świeć. Zostali oni nagrodzeni gromkimi brawami. Młodzi aktorzy wiernie odtworzyli swoje role. Było to wyjątkowe widowisko na wysokim poziomie,  z piękną scenografią i efektami specjalnymi. Prawdziwe sianko, szopka wraz z rozjaśnionym gwiazdą betlejemską niebem, dodała spektaklowi prawdziwego uroku. Symboliczna, ale zarazem efektowna scenografia przenosiła widza to wprost z pałacu Heroda do piekielnego gabinetu Lucyfera, to do stajenki w Betlejem. Należy też wspomnieć o strojach wszystkich aktorów, które naprawdę robiły duże wrażenie. Był św. Józef, Maryja, Aniołowie, Diabeł, Herod, Trzej Królowie, Pasterze i Dzieci. Słowo mówione przeplatane było polskimi kolędami i pastorałkami, które śpiewał chór szkolny.  Wspaniałą oprawę muzyczną całych jasełek przygotowali Pan Dyrektor – Tomasz Gruszczyński, który na żywo akompaniował młodym aktorom na keyboardzie i p. Magdalena Krzyważnia.  Radosny śpiew kolęd uświadamiał i przypominał o tym, że te jedyne w roku święta są już bardzo blisko. Nasze jasełka uświetnił występ działającego w szkole ludowego zespołu tanecznego, który w rytm melodii kolędy Dzisiaj w Betlejem pięknie zatańczył narodowy taniec – polonez, jak również występ zespołu ludowego Bolechowiczanie, pod kierownictwem pani Wiesławy Janus, która oprócz tego, że pięknie śpiewała polskie kolędy i pastorałki, równie pięknie recytowała. Na scenie zaprezentował się także szkolny zespół muzyczny, który samodzielnie, na instrumentach takich jak perkusja, gitara basowa, keyboard, flet i trójkąt, zagrał kolędę Lulajże Jezuniu.
Tegoroczne jasełka udowodniły, że w Szkole Podstawowej w Bolechowicach nie brakuje wspaniałych talentów. Artystyczna siła dzieci jest ogromna. Ich wrażliwość, zaangażowanie, poczucie humoru wspaniale objawiły się w przedstawieniu. Należy więc cieszyć się, że tradycja jasełek pozwala każdego roku zabłysnąć i pokazać się małym aktorom. Jesteśmy dumni, że w naszej szkole mamy tak zdolną i utalentowaną młodzież.
Końcową sceną jasełek było podziękowanie Maryi, (granej w tym roku przez Magdalenę Bukowską), w imieniu jej Syna wszystkim występującym i przybyłym do stajenki gościom. Owacje publiczności, jej wzruszenie, radość to najlepsza nagroda dla wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania i wystawienia jasełek. Przede wszystkim Dyrekcji Szkoły, całemu Gronu Pedagogicznemu, aktywnym Rodzicom. Jesteśmy bardzo dumni, że nasi wspaniali artyści odnieśli kolejny już sukces na scenie.
Występ uczniów był też okazją do wzajemnego składania życzeń:
Aby Święta Bożego Narodzenia były Bliskością i Spokojem, a Nowy Rok – Dobrym Czasem
Życzyli, symbolicznie łamiąc się z dziećmi opłatkiem Pan Wójt Stanisław Barycki, Dyrektor Tomasz Gruszczyński i Przewodniczący Rady Gminy – Sebastian Nowaczkiewicz.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz