Ogólnopolski Tydzień Kariery

W dniu 19. 10. 2011r uczniowie klas V-VI Szkoły Podstawowej w Bolechowicach wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Nowin , której ideą było uwrażliwienie uczniów na potrzebę właściwego zaplanowania przyszłości zawodowej. Wyjazd zorganizowaliśmy w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery , do którego w tym roku zgłosiliśmy swój udział.
Zwiedzanie zaczęliśmy od Urzędu Pocztowego w Nowinach, gdzie naczelnik pani Grażyna Giemza opowiedziała nam o kulisach pracy urzędnika pocztowego. Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały słów pani naczelnik i zadawały dużo pytań, za każdym razem uzyskując wyczerpującą odpowiedź. A kiedy dzieciaki zaspokoiły swoją ciekawość i głód wiedzy podziękowaliśmy serdecznie i udaliśmy się na posterunek policji. Na zakończenie pani naczelnik poczęstowała wszystkie dzieciaki cukierkami.
Tymczasem na posterunku czekał na nas już komendant p. Artur Markiewicz, kiedy weszliśmy do środka pan zaczął z pasją opowiadać o pracy mundurowych. Przybliżył nam obowiązki, regulamin pracy policjanta, przedstawił nam pozytywne strony swojej pracy, a także ryzyko jakie ze sobą niesie. Przypomniał nam także , że praca policjanta, jest swego rodzaju służbą. Pan komendant szczegółowo opisał nam jakie należy spełnić warunki aby móc ubiegać się o prace w służbach mundurowych. Zaznaczył , że nie jest to proces łatwy. Uczniowie wykazywali bardzo duże zainteresowanie, zasypując policjanta ogromną ilością pytań. Dowiedzieliśmy się m.in. że praca w komendzie i na posterunku różnią się między sobą. Powiedział, że aby zostać policjantem trzeba przejść różne testy z wiedzy ogólnej, a także testy psychologiczne i sprawnościowe, które nie są łatwe. Na zakończenie pan policjant pokazał atrybuty, które towarzyszą policji na co dzień i wyruszyliśmy do Urzędu Gminy Sitkówka – Nowiny.
Tam przywitała nas pani Monika Gruszczyńska – sekretarka pana wójta, która przygotowała dla nas miłą niespodziankę, mianowicie słodki poczęstunek. Wszyscy zgłodnieliśmy tą wyczerpującą podróżą i po poczęstunku nie zostały nawet okruszki 🙂 Pani Gruszczyńska w sposób wyczerpujący i ciekawy przybliżyła nam funkcje i zadania gminy, powiedziała nam jakie kwalifikacje należy posiadać aby zostać pracownikiem gminy. Następnie wraz z panem Ireneuszem Koszareckim , który zajmuje się bezpieczeństwem w gminie, pokazali nam schron znajdujący się w podziemiach budynku gminy. Zbudowany został na wypadek wybuchu wojny, w którym schronienie znajdzie kilku pracowników gminy. Kiedy wrażenia po obejrzeniu schronu opadły, pani Gruszczyńska pokazała nam gabinet pana Wójta, który posiadał bogatą kolekcję upominków i prezentów , m.in. od naszej szkoły. Serdecznie podziękowaliśmy pani Monice i panu Ireneuszowi, za pokazanie nam uroków pracy w urzędzie i wyruszyliśmy do Biblioteki Publicznej.
W bibliotece przywitała nas pani Julita Zając i opowiadała nam o pracy bibliotekarza, zaznaczając, że wbrew pozorom nie jest to praca nudna. Wytłumaczyła nam, że w obecnej chwili biblioteki stają się bardziej multimedialne, a także zachęcała nas do wypożyczania i czytania ciekawych książek.
Uczniowie bardzo uważnie wysłuchali o wszystkich zawodach zadawali pytania, wykazali się dużym zainteresowaniem liczą na więcej takich spotkań. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz