Narodowe czytanie 2016

 

3 września br. nasza szkoła kolejny już raz uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Reprezentowali nas pani dyrektor Urszula Wierzbicka, Piotr Zwierzchowski, Tomasz Wróblewski i pani Justyna Wielgus. Tym razem uczniowie szkół z całej gminy oraz zaproszeni goście spotkali się na placu przed Urzędem Gminy Sitkówka – Nowiny. W ramach propagowania kultury „żywego słowa” czytali oni fragmenty „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Wydarzenie to odbyło się we współpracy z Biblioteką Gminną w Nowinach, która to była organizatorem tego jakże ważnego przedsięwzięcia. Wszystkich przybyłych przywitał Wójt Gminy, Pan Sebastian Nowaczkiewicz wraz z Przewodniczącą Rady Gminy, panią Zofią Duchniak. Tradycyjnie Narodowe Czytanie rozpoczęło się odczytaniem przez dyrektor Biblioteki Gminnej w Nowinach, panią Julitę Zając listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowanego do wszystkich uczestników akcji. Według Pana Prezydenta, dzieło Henryka Sienkiewicza to: „Piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić.”

Młodzież z dużym zainteresowaniem i w skupieniu słuchała wybranych fragmentów dzieła. Spotkanie zakończono odbiciem pamiątkowej pieczęci w powieści Henryka Sienkiewicza. Wszyscy uczestnicy otrzymali od Pana Wójta pamiątkowe dyplomy i specjalnie przygotowane na tę okazję – długopisy.

          Akcję Narodowego Czytania zapoczątkował w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 cała Polska czytała dzieła Aleksandra Fredry, a rok później „Trylogię” Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda z małżonką zainaugurowali Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa. Lekturą Narodowego Czytania, w tym roku został „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Tak zadecydowały głosy internautów, którzy wybrali powieść spośród pięciu propozycji, wśród których znalazły się takie dzieła literatury polskiej jak: „Chłopi” Władysława Reymonta, „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Popioły” Stefana Żeromskiego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz