XVI Gminny przegląd teatrzyków szkolnych – Bolechowice 2016

XVI przegląd teatrzyków szkolnych 96       Już po raz szesnasty, tym razem w Szkole Podstawowej w Bolechowicach, odbył się Gminny Przegląd Teatrzyków Szkolnych. Swoją obecnością zaszczycili nas Wójt Gminy Sitkówka – Nowiny, Pan Sebastian Nowaczkiewicz, Zastępca Wójta, Pan Łukasz Barwinek, Przewodnicząca  Rady Gminy – Zofia Duchniak, Radni –Marcin Wojcieszyński i Andrzej Kasperek, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury „Perła”, Jacek Kania oraz gość specjalny, aktor, dziennikarz radiowy Radio Zet Gold, Pan Piotr Zawadzki.

Podczas tegorocznego przeglądu mogliśmy zobaczyć pięć spektakli w dwóch kategoriach wiekowych w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach, Szkoły Podstawowej w Bolechowicach i ze Szkoły Podstawowej w Kowali. Scenariusze powstały na podstawie adaptacji znanych i lubianych bajek. Młodzi artyści zaprezentowali nam takie utwory jak: „Drzewo młodości”, „Calineczka”, „Kopciuszek”, „ Jak to Zuzanna nie chciała zostać starą panną”.

Główne cele przeglądu to:

  • Popularyzacja wiedzy o teatrze,
  • promowanie literatury polskiej wśród dzieci,
  • edukacja poprzez piękno słowa, uczenie aktywnego udziału w społeczności szkolnej,
  • kształtowanie umiejętności pracy w zespole,
  • rozwijanie zdolności i talentów dzieci,
  • rozwijanie wyobraźni i kreatywności.

Młodzi aktorzy włożyli wiele trudu w przygotowania teatrzyków, jednak ich trud został doceniony. Zebrana publiczność entuzjastycznie oceniała występy każdej z grup hojnie nagradzając je oklaskami. Artyści zachwycili swoją grą aktorską nie tylko publiczność, ale także jury. Były nagrody i wyróżnienia za ciekawe kreacje, choreografię czy scenerię. Przegląd nie miał charakteru konkursu. Każda grupa otrzymała słodkie upominki, jak również pamiątkowe dyplomy i medale.

Przegląd to nie tylko spore wyzwanie dla młodych twórców, ale także osób, które przygotowują dzieci do wyjścia na scenę. Taką osobą najczęściej jest nauczyciel.

Przygotowania zazwyczaj zaczynają się od nas nauczycieli – mówią zgodnie panie Anna Koprowska, Julita Lasota, Magdalena Misztal, Justyna Wielgus i Sylwia Skrzyniarz, opiekunki klasy grup teatralnych ze Szkoły Podstawowej w Bolechowicach. – Musimy przygotować scenariusz, dobrać muzykę, stworzyć scenografięSzkolne spektakle  rozwijają ciekawość dzieci, chęć działania, poznawania i tworzenia, ułatwiają wyrażanie przeżyć, emocji i doświadczeń. Realizując przedstawienia z uczniami wprowadzamy wiele nowych pojęć. Wiedza przekazywana jest w atrakcyjny sposób, a zabawa w teatr ma ogromne walory wychowawcze, kształcące, czasami wręcz terapeutyczne.

– Od piętnastu lat gminne Przeglądy Teatrzyków pozwalają dzieciom poznać świat teatru nie tylko od strony widza, ale także od kulis. Najmłodsi aktorzy mają okazję zmierzenia się z różnym repertuarem, zaprezentowania swojego spektaklu dla szerokiego grona publiczności i wymiany doświadczeń. – twierdzi dyrektor Szkoły Podstawowej w BolechowicachPan Tomasz Gruszczyński.

W praktyce szkolnej naturalną rzeczą są inscenizacje i teatrzyki. Mają one swoją tradycję i gorących miłośników. Wnoszą w szkolne życie element odmiany, twórczego klimatu i poczucie przeżywania czegoś wyjątkowego.-  podkreślała Pani Zofia Duchniak, Przewodnicząca Rady Gminy, a zarazem przewodnicząca jury.

Organizatorzy i gospodarze imprezy składają podziękowania za wkład włożony w przygotowanie. W sposób szczególny należą się one opiekunom grup, bez których pomocy i opieki młodzi aktorzy nie mogliby zaprezentować zdolności oraz rozwijać swoich pasji. Serdeczne słowa podziękowania kierujemy także w stronę Członków Komisji, którzy zgodzili się wraz z nami wziąć udział w tym wydarzeniu.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Konkursy, Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz